Janë identifikuar të gjithë personat që hapën tunelin për në depon e Gjykatës së Lartë, informatat po mblidhen në Beograd

Janë identifikuar të gjithë personat që kanë marrë pjesë në hapjen e tunelit që çoi në depon e Gjykatës së Lartë në Podgoricë, konfirmojnë jozyrtarisht për M Portalin nga Drejtoria e Policisë malazeze.

Tuneli, i cili me ditë të tëra ka shkaktuar spekulime të shumta se çfarë është dhe a është marrë fare prej tij, është hapur nga gjashtë persona, është konfirmuar më herët me një komunikatë të UP-së.

Dje është bërë e ditur se drejtori i Policisë së Malit të Zi Nikolla Terziq sot do të jetë në Beograd për të mbledhur informata shtesë për këtë rast.

Vjedhja e provave nga depoja e gjykatës qëndronin në një apartament në Zabjelo dhe aty ishte baza e tyre kryesore nga ku dyshohet se shkonin çdo ditë në godinën përballë Gjykatës së Lartë në Podgoricë, ku gërmuan tunelin.

Pamjet e kamerave vëzhguese i dërguan inspektorët e policisë së Podgoricës në atë banesë, të cilën e kontrolluan dje dhe gjurmuan lëvizjen e një grupi të dyshuarish nga bodrumi i ndërtesës në Njegoseva 12 në afërsi të Titeks.
Në të janë gjetur shumë gjurmë, të cilat do të analizohen, mëson vijesti.me

Kjo është pista e dytë që gjetën hetuesit, pasi pasditen e djeshme gjetën edhe furgonin e përdorur nga minatorët e mafias.

Në të njëjtën kohë, policia po përpiqet të identifikojë të gjithë të dyshuarit në bazë të regjistrimeve dhe të përcaktojë se çfarë logjistike kanë shfrytëzuar për të hyrë në depo, por edhe kush ka dhënë udhëzime se ku po mbahen provat që janë marrë nga salla e gjyqit.

Një nga bashkëbiseduesit e hetimit tha se fakti që depoja nuk ishte e siguruar me kamera, si dhe korridori që të dërgonte në të, vështirëson punën e hetuesve.

Apartament për sallon fustanesh nuse

Derisa policët ishin në kërkim të zonës në kërkim të autorëve, Prokuroria Themelore e Shtetit dje po dëgjonte ata që kanë apo mund të kenë dijeni për atë vepër penale.

Sipas informacioneve të Vijesti, pronarja e hapësirës në bodrumin e pallatit në qendër të kryeqytetit i tha prokurorit se nuk e dinte se kush ishte gruaja të cilës i kishte dhënë banesën me qira dhe se e kishte kontaktuar përmes një agjencie të patundshmërive të Podgoricës.

Ajo dyshohet se ka thënë se kjo grua, e cila siç dyshohet ka përdorur dokumente false, ka marrë me qira një hapësirë komerciale në katin përdhes dhe bodrumin që ka në pronësi.

Ajo i tha se do ta rregullonte vetë hapësirën e zbrazët, për ta përshtatur për biznesin që dëshiron të nisë – një sallon fustanesh nusërie.

Pronarëve të banesës i janë paguar dy qira paraprakisht, 2800 euro dhe më pas ajo nuk ka pasur asnjë kontakt me gruan të cilës i është dhënë hapësira.

Në prokurori dëshmuan edhe pronarët e agjencisë së patundshmërive, nëpërmjet të cilëve u krye puna.

Megjithatë, ata nuk kishin asnjë informacion të mëtejshëm për gruan që kishte marrë me qira hapësirën e zyrës në Njegoshevë dhe bodrumin që grupi kriminal përdorte për të hapur një tunel 30 metra të gjatë deri në depon e Gjykatës së Lartë.

Armë të vjedhura nga depoja e gjykatës

Disa armë janë zhdukur nga depoja e Gjykatës së Lartë të Podgoricës.

Sipas burimeve të “Vijesti”, arma është marrë përmes një tuneli nëntokësor të gërmuar nga godina e gjykatës në një ndërtesë aty pranë në rrugën “Njegoseva”.

Tuneli, i cili është të paktën 30 metra i gjatë, llogaritet se u hap për një muaj e gjysmë  – nga fundi i korrikut, kur banesa në bodrum u dha me qira, deri në fundjavën e kaluar.

Kryetari i Gjykatës së Lartë në Podgoricë, Boris Saviq, u tha dje gazetarëve se në depo “pothuajse asgjë nuk mungon” me të cilën nuk u pajtua drejtori i Drejtorisë së Policisë, Nikolla Terziq, duke thënë se nuk mendon se kriminelët po “gërmonin në mënyrë rekreative”.

Ditëve të kaluara u konstatua se janë kontrolluar raste të shumta, kryesisht ato që kanë të bëjnë me kreun e grupit kriminal të Kavaçka dhe vrasjes së gazetarit të gazetës Dan.