Liderët e Hamasit bëjnë jetë luksoze në Katar, ndërsa Gaza është në luftë!

Ndërsa Gaza po goditet nga ushtria izraelite dhe qytetarët e saj po vdesin nga uria, udhëheqësit e Hamasit janë në Katar duke shijuar një jetë luksoze dhe rehati. Në fakt, tre drejtues të lartë të organizatës i përkasin shtresës së lartë, duke pasur si prikë një pasuri që arrin në 11 miliardë dollarë.

Ismail Haniyeh, Musa Abu Marzouk dhe Kaled Mashal banojnë në Doha, ku ndodhen edhe zyrat e Hamasit ndërsa marrin fonde vjetore si nga Katari ashtu edhe nga Agjencia e OKB-së për Ndihmë dhe Punë. Shumat që marrin janë skandaloze. Katari u jep atyre nga 120 deri në 480 milionë dollarë, ndërsa agjencia e OKB-së nga viti 2021 u siguroi atyre 380 milionë dollarë. Dhe e gjithë kjo po ndodh ndërkohë që vendi i Gjirit pret një prani të madhe ushtarake amerikane.

Sipas New York Post, përfaqësuesi i SHBA-së Andy Ogles po bashkënënshkruan një projektligj që do t’i hiqte Katarit statusin si një aleat kyç i SHBA-së. Megjithatë, ky nuk do të ishte rasti nëse lidershipi i Hamasit rrëzohet.

Udhëheqësi i Hamasit, Ismail Haniyeh ishte kryeministër i të gjitha territoreve palestineze pas zgjedhjeve të vitit 2006, megjithëse ai u rrëzua nga detyra një vit më vonë. Por, ai vazhdoi të ishte në detyrë deri në vitin 2017 kur u arratis në Katar. Pasuria e tij kalon 4 miliardë dollarë dhe sipas ambasadës izraelite në SHBA ai është fotografuar me dy djemtë e tij të rritur, Maaz dhe Abdel Salam, duke jetuar në hotele luksoze në Katar dhe Turqi.

Në fakt, javën e kaluar ai ishte në Iran ku u takua me liderin suprem fetar Ayatollah Khomeini. Në fund të fundit, Irani është një vend që financon Hamasin. Thjesht, muajin e kaluar pati thirrje që Bill Gates të dëbonte Haniyeh nga Four Seasons në Doha (një hotel në të cilin ish-CEO i Microsoft është aksioner).

Në të njëjtën kohë, djali i Maaz Haniyeh quhet në Gaza si “babai i pasurive të paluajtshme”, sepse mbledh vila dhe ndërtesa që i blen me paratë e organizatës. Ai ende jeton në Turqi si playboy dhe ka marrë një pasaportë turke, siç raporton Israel Today. Ka raportime që thonë se Haniyeh ka një pasaportë turke.

Abu Marzouk, 72 vjeç, një politikan i lartë i Hamasit që drejton “zyrën e marrëdhënieve ndërkombëtare”, vlerësohet nga qeveria izraelite se posedon 3 miliardë dollarë.

Ai ka një diplomë master në menaxhimin e ndërtimit nga Universiteti Shtetëror i Kolorados dhe u arrestua në Nju-Jork kur autoritetet amerikane të imigracionit e gjetën emrin e tij në një listë vëzhgimi terrorist në vitin 1995.
Pasuria neto e 67-vjeçarit Kaled Mashal, sipas qeverisë izraelite i kalon 4 miliardë dollarë.

Sipas një raporti nga Fondacioni për Mbrojtjen e Demokracive, prania e liderëve të Hamasit në Katar është justifikuar prej kohësh nga Emiratet si pjesë e mbështetjes së tij për transformimin e grupit terrorist në një “forcë qeverisëse përgjegjëse”.

Projektligji i Ogles do t’i hiqte Katarit statusin special në nivelin më të lartë të Amerikës të aleatëve jo-NATO së bashku me Izraelin, Tajvanin, Korenë e Jugut, Australinë dhe Japoninë.

Senatori i tha The Post të martën:

“Ndërsa terroristët e Hamasit vazhdojnë të bëjnë kërdi në jetët e qytetarëve të pafajshëm izraelitë, Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë që të mos ketë asnjë aleat për t’i mbështetur ata. Për fat të keq, shteti i Katarit vazhdon të financojë dhe mbështesë Hamasin pasi udhëheqja e tij gëzon azil politik në Doha”.

Kujtohet se vendi i Gjirit ka status special që nga viti i kaluar, por lëvizja e Ogles do ta kushtëzonte atë me largimin e Hamasit. Katari është gjithashtu një nga bazat ushtarake më të rëndësishme amerikane në Lindjen e Mesme. Ai pret bazën e avancuar të Komandës Qendrore të SHBA-së në Lindjen e Mesme në bazën ajrore gjigante Al Udeid, e cila është jetike për operacionet e Forcave Ajrore në Gji. Katari nuk është burimi i vetëm i parave të Hamasit. Grupi gjithashtu ka marrë rreth 400 milionë dollarë gjatë dy viteve të fundit nga OKB-ja, e cila nuk e njeh Hamasin si një organizatë terroriste.