Mbi 500 të vrarë në sulmin izraelit në Spitalin Baptist në Gaza

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Ashraf al-Qudra, ka bërë të ditur se mbi 500 persona u vranë në një sulm ajror izraelit në Spitalin Baptist në Gaza.

Pamjet tregojnë kufoma të shpërndara nëpër mjediset e spitalit.

Sulmi ajror vjen në ditën e 11-të të konfliktit aktual, me një thirrje ndërkombëtare në rritje të grupeve joqeveritare dhe liderëve botërorë që thonë se fushata e bombardimeve izraelite në Rripin e Gazës së rrethuar, përfshirë objektet e kujdesit shëndetësor, shtëpitë banuese dhe shtëpitë e adhurimit, shkel ligjin ndërkombëtar dhe mund të përbëjë krim lufte.

Over 500 people killed in an Israeli airstrike on Baptist Hospital in Gaza, Health Ministry spokesman Ashraf al-Qudra tells Anadolu https://t.co/VRz4BVuxzj pic.twitter.com/KuWDldT4Zb

— Anadolu English (@anadoluagency) October 17, 2023