Mitsotakis humb Athinën e Selanikun, por vjen në Tiranë për bashkinë e Himarës

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis pritet të jetë sot i pranishëm në Samitin e Procesit të Berlinit, pas disfatës që pësoi në raundin e dytë në zgjedhjet lokale në vend, ku partia e tij humbi bashkitë më të mëdha.

Sipas mediave greke, Mitsotakis pritet të sjellë në samitin e Tiranës dhe çështjen e Fredi Belerit, i cili ndodhet në burg, për blerje votash.

Mitsotakis do të kërkojë që Beleri të betohet si kryebashkiaku i Himarës, pasi ai ka përsëritur disa herë se vendet kandidate duhet të respektojnë parimet dhe vlerat europiane bazë.

“Kryeministri e ka bërë të qartë se rasti i Fredi Belerit do të ketë pasoja në marrëdhëniet greko-shqiptare dhe do të ndikojë në vendimet e Greqisë për procesin e anëtarësimit të Shqipërisë”, shkruan gazeta Protothema.