Shpërthim i tmerrshëm në Krime, konfirmojnë ekspertët: ‘U shkatërrua një sistem i fuqishëm raketor rus S-400!’

Inteligjenca ukrainase pretendon se ka shkatërruar një sistem raketor rus në Krime.

Një zyrtar ukrainas në Mariupol pretendoi më parë se sistemi celular “Bastion” ishte goditur dhe inteligjenca ukrainase tani thotë se ka shkatërruar një kompleks raketash në rajon.

Sky News ka konfirmuar se fotot e shpërthimit nga vendi i përplasjes janë autentike dhe e kanë origjinën nga fshati Olenivka në Kepin Tarkankut në Krime.

Sulmi “shkatërroi sistemin rus të raketave anti-ajrore S-400 “Triumph” me rreze të gjatë dhe të mesme,” tha shërbimi i inteligjencës.

“Si pasojë e shpërthimit, vetë instalimi, raketat e instaluara në të dhe personeli u shkatërruan plotësisht”.

Sulmi i dha një “goditje të dhimbshme sistemit të mbrojtjes ajrore të okupatorit, i cili do të ketë një ndikim serioz në zhvillimet e mëtejshme në Krimenë e pushtuar”, shtoi ai.

Ukrainasit publikuan gjithashtu një video të sulmit.