“Shumë destabilizues”- Largimi i pro-rusit Vulin nga BIA, Escobar e komenton figurën problematike të tij

I dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor dhe zëvendës ndihmës sekretari i shtetit, Gabriel Escobar ka komentuar largimin e Aleksandër Vulin dhe ka thënë se Amerika nuk vendos për zgjidhje në emër të Qeverisë së Serbisë.

Kur është fjala për Vulin, Escobar tha se opinioni amerikan për këtë zyrtar dihet.

“Qëndrimi ynë për zotin Vulin është shumë i qartë, ai ka qenë një figurë shumë destabilizuese në rajon për një kohë të gjatë dhe ju e dini se sanksionet tona janë bazuar në këtë,” tha ai në një intervistë për shërbimin maqedonas të Zërit të Amerikës.

Një përgjigje e ngjashme erdhi më herët nga ambasada amerikane në Beograd.

“Pozicioni ynë për Vulin është i njohur. Ai mbetet nën sanksionet amerikane. Ne presim të vazhdojmë të thellojmë partneritetin tonë me Serbinë në rrugën drejt integrimit të saj të plotë në Evropë dhe komunitetin euroatlantik”, thuhet në përgjigjen me shkrim të zëdhënës i Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Beograd.