Si u kërcënua Ismail Qemali nga grekët se mbrojti Janinën!

Studiuesi ushtarak Përparim Rexhepaj i ftuar në emisionin Shqip nga Dritan Hila në DritareTv foli për tezën që është hedhur nga disa studiues që thonë se Ismail Qemali ia fali Janinën, Greqisë. Zoti Rexhepaj tregon për përpjekjet e Ismail Qemalit për të mbrojtur me çdo kusht Janinën, që mos binte në duart e grekëve.

“Ismail Qemali bëri përpjekje për të mbrojtur Janinën. Ai mori vendim që të mbrohet me çdo kusht Janina dhe u çoi njoftim rretheve Beratit, Gjirokastrës, Delvinës, të merrnin masa për të mbrojtur Janinë.

Dërgoi Mehdi Frashërin në Janinën dhe ai takoi Esat Pashë Janinën që ishte komandanti i korpusit të Janinës dhe ishte shqiptar.

Mehdi Frashëri i tha që duhet të ngrënë flamurin shqiptar në Janinë. Por Esat Pashë Janina nuk pranoi. Më pas ministri i Jashtëm i Greqisë i dërgoi një kërcënim Ismail Qemalit duke i thënë që nëse vazhdojnë të ndihmojnë Janinën ata do pushtojnë Vlorën.”, u shpreh historiani./m.j