Të shtëna masive në SHBA, raportohet për 22 të vdeku

Policia në qytetin amerikan të Lewiston, Maine ka paralajmëruar se një person i armatosur është në kërkim, pasi sipas raportimeve ka vrarë të paktën 22 persona.

Një sulmues i armatosur i identifikuar si Robert Card, 40 vjeç, sipas raportimeve vrau, 22 persona në Lewiston, Maine, të mërkurën mbrëma, raporton CNN.

Banorëve të qytetit, si dhe qytetit aty pranë, u është thënë të strehohen në vend.

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti Joe Biden ishte informuar për situatën dhe do të vazhdojë të marrë përditësime.

Kishte gjithashtu raporte të shumta por të pakonfirmuara për të paktën 50 persona të plagosur.

Dëshmitarët e të shtënave në Lewiston ishin të të gjitha moshave, duke përfshirë adoleshentë, tha kryetari i bashkisë Auburn Jason Levesque, duke shtuar se komuniteti ishte në tronditje.