“The Guardian”: Zyrtarët rusë po rekrutojnë qindra shtetas serbë për të forcuar ushtrinë që lufton kundër Ukrainës

Në fillim të shtatorit, Branko hipi në një fluturim direkt nga Beogradi për në Moskë. Pas disa ditësh në kryeqytetin rus, Branko dhe tre shtetas të tjerë serbë u dërguan në një qendër rekrutimi ushtarak në Krasnogorsk, një qytet në periferi të Moskës, ku grupi nënshkroi një kontratë me ushtrinë ruse, shkruan britanikja Guardian.

“Gjithçka shkoi shumë shpejë, për një ditë u bëra ushtar i Rusisë…Tani po pres që të më dërgojnë në Ukrainë”, tha Branko në një shkëmbim SMS në Telegram, duke kërkuar anonimitetin që të fliste lirshëm.
Branko, jo emri i tij i vërtetë, ishte pjesë e përpjekjeve të fundit të Moskës për të rekrutuar serbët për të luftuar për ushtrinë ruse në Ukrainë, ndërsa Kremlini kërkon të rimbushë forcat e tij, të varfëruara nga 18 muaj luftime.
Bazuar në raportet nga dy luftëtarë serbë që udhëtuan në Rusi, si dhe në një listë të zbuluar të rekrutëve serbë, Guardian ka zbuluar se zyrtarët rusë duket se kanë planifikuar të rekrutojnë qindra shtetas serbë për të forcuar ushtrinë.

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Rusia ka futur një sërë ligjesh për të joshur shtetasit e huaj që t’i bashkohen radhëve të saj.

Vladimir Putin tha në një takim sigurie menjëherë pasi trupat e tij pushtuan Ukrainën se Kremlini duhet të ndihmojë njerëzit nga jashtë që planifikojnë të luftojnë në anën e Rusisë.

Që atëherë, lideri rus ka nënshkruar një urdhër që redukton kohëzgjatjen minimale të kontratës së shërbimit ushtarak për të huajt nga pesë në një, dhe ka ofruar të përshpejtojë rekrutimin e luftëtarëve jo-rusë.

Serbia, një kandidate në BE që nga viti 2012, ka luftuar për të arritur një ekuilibër midis lidhjeve të ngushta historikisht me Rusinë dhe aspiratave për t’u integruar me Evropën, tensionet e përkeqësuara nga lufta në Ukrainë, me shumë serbë pro-rusë.

Ndjenjat pro-ruse janë veçanërisht të theksuara në mesin e grupeve ultra-nacionaliste serbe, të cilat kanë organizuar mitingje të shumta pro-Moskës që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Ndërsa numri i serbëve të rekrutuar deri më tani nuk duket të jetë mjaftueshëm i rëndësishëm për të bërë një ndryshim të prekshëm në fushën e betejës, veprimet e Moskës rrezikojnë të tensionojnë marrëdhëniet e saj me Serbinë, një nga aleatët e saj të paktë në perëndim.

Në krye të skemës serbe të rekrutimit, një plan që dukej se ishte hartuar gjatë verës, ishte Davor Savicic, një serb që kaloi vite duke luftuar si pjesë e inkursionit të parë të Rusisë në Ukrainë në 2014.

Savicic është gjithashtu i lidhur me grupin paramilitar Ëagner. Fontanka raportoi se ai kishte luftuar më parë në Siri me Ëagner. Dy burime të afërta me grupin paraushtarak konfirmuan përfshirjen e mëparshme Savicic.
Në një intervistë të 21 gushtit me prezantuesin e shquar të televizionit pro-Kremlin, Vladimir Solovyov, Savicic foli hapur se si u vu në krye të një njësie të shtetasve serbë në Ukrainë.

“Tani po nënshkruajmë zyrtarisht një kontratë me Ministrinë e Mbrojtjes së Rusisë. “Ushtarët kalojnë regjistrimin ushtarak në Krasnogorsk,” tha ai, duke përshkruar detaje që përputhen me llogarinë e rekrutimit të Brankos.
“Pas trajnimit shtesë, djemtë dërgohen në drejtim të Luhanskut”, shtoi Savicic, duke iu referuar rajonit të Ukrainës lindore që është një nga objektivat kryesore të Putinit.

Një serb tjetër, Dejan Beriç, ishte ulur pranë Savicic gjatë intervistës, i cili i tha Solovyov se luftëtarët serbë ishin regjistruar në Divizionin e 106-të Ajror të Rusisë.

“Kur Vladimir Vladimirovich [Putin] lejoi të huajt të vinin, unë bëra një plan se si do të funksiononte gjithçka dhe iu drejtova gjeneralit tim,” tha Beriç. “Vijnë djemtë, i takojmë dhe ata menjëherë shkojnë në shërbimin ushtarak dhe nënshkruajnë një kontratë. Shumica e vullnetarëve të huaj në ushtrinë ruse janë nga Serbia,” shtoi ai.

Beriç, një burrë i dobët me flokë të gjata të zeza, kishte dhënë më parë intervista për mediat shtetërore ruse në të cilat ai përshkruante se si kishte luftuar si pjesë e Republikës Popullore të vetëshpallur pro-ruse të Donetskut në Ukrainë që nga viti 2014.

Zyrtarët rusë duket se po koordinojnë nga afër procesin e rekrutimit.
Shërbimi në gjuhën ruse i BBC-së, i cili raportoi për herë të parë për skemën serbe të rekrutimit javën e kaluar, tha se kishte marrë një regjistrim privat të një takimi midis Savicic dhe zyrtarëve të paidentifikuar në Moskë, në të cilin Savicic tha se kishte në plan të rekrutonte deri në 1,000 serbë. kombësi që do të formonte batalionin e vet brenda Divizionit 106 Ajror.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk ishte menjëherë e disponueshme për koment. Numri i saktë i serbëve që nënshkruan kontratën me ushtrinë ruse mbetet i paqartë.

Urdhri i Republikës, një grup sinjalizues rus kundër luftës, ndau me Guardian një listë me 13 serb që thuhet se janë regjistruar me ushtrinë ruse që nga shtatori. Dy nga 13 burrat e përmendur në listë, përfshirë Brankon, iu përgjigjën kërkesave të The Guardian për koment.

“Tani për tani kemi rreth 60-70 veta”, tha një nga serbët e listës, i cili po ashtu ka udhëtuar nga Serbia në Moskë në shtator dhe shtoi se ka nënshkruar kontratë me 106. Burri tha se vendosi të bashkohej me ushtrinë ruse për “arsye ideologjike” dhe se pagesat fitimprurëse ushtarake luanin një “rol dytësor”.