U “kap mat” në festën e Ditës së Fitores në Ambasadën ruse në Berlin, telashe pa fundit për ish-kancelarin gjerman

Telashe për ish-kancelarin gjerman Gerhard Schroeder, i cili vazhdimisht është kritikuar për lidhjet e tij me presidentin rus Vladimir Putin. Akuzat kanë ardhur pasi Schroeder mori pjesë në një festë të Ditës së Fitores të organizuar nga ambasada ruse në Berlin.

Schroeder u pa në paradën e “Ditës së Fitores” bashkë me figura të larta nga partia e ekstremit të djathtë “Alternativa për Gjermaninë” dhe partia e së majtës ekstreme “Linke”. Të dy palët kanë qenë kritike ndaj sanksioneve të vendosura ndaj Moskës në përgjigje të agresionit në Ukrainë.

Ish-kancelarja socialdemokrate shihet në këtë ngjarje në një foto të publikuar nga e përditshmja gjermane Bild. Schroeder ende nuk ka komentuar praninë e tij në këtë ceremoni. Schroeder, i cili mbante një sërë postesh në kompanitë ruse të energjisë, i janë hequr të gjitha privilegjet për shkak të lidhjes së tij me Kremlinin.

Sipas mediave ndërkombëtare, Schroeder nuk ka më një zyrë private të financuar nga publiku, por anëtarët e socialdemokratëve të kancelarit aktual Olaf Scholz deri më tani kanë marrë asnjë vendim për ta përjashtuar atë.