Ukraina për herë të parë shkatërronë një bombardues strategjik rus

Disa imazhe të publikuara thuhet se tregojnë një bombardues supersonik Tu-22 “të çmuar” të Putinit të përfshirë nga flaka pas një sulmi të dyshuar me dron.

Sipas mediave të huaja, imazhet e reja tregojnë pasojat shkatërruese të sulmit të guximshëm kamikaz në bazën ajrore Soltsy thellë brenda Rusisë.

Imazhet e marra nga vendi në rajonin e Novgorodit duket se tregojnë transportuesin e raketave supersonike me rreze të gjatë duke u djegur.

Dhe burimet ruse e kanë pranuar sulmi me dron “dëmtoi” fluturaken strategjike.

Por imazhet tregojnë qartë fluturaken shumëmilionëshe të përfshirë nga një zjarr shkatërrues.

Sulmi në aeroportin ushtarak në rajonin e Novgorodit – më shumë se 500 milje nga Ukraina – thuhet se u drejtua nga një dron kamikaze “stil helikopteri”.

Ministria ruse e mbrojtjes deklaroi: “Regjimi i Kievit kreu një sulm terrorist duke përdorur një UAV të në një aeroport ushtarak në rajonin e Novgorodit”.

Ndërkohë Instituti për Studimin e Luftës citoi një burim të brendshëm rus, i cili gjithashtu pretendoi se zjarri dëmtoi të paktën dy aeroplanë.