Ukraina tregon humbjet e mëdha të ushtarëve dhe armëve të Putinit – rusët “ngazëllehen” me pamjet e një tanku të shkatërruar britanik që ishte përdorur edhe në Kosovë

Disa pamje të cilat duket se tregojnë një tank të shkatërruar Challenger-2 në Ukrainë duket se kanë ngazëllyer rusët, pavarësisht humbjeve të mëdha të tyre në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një Challenger-2 që është një tank britanik, nga 14 të tillë që Ukraina ka marrë në një paketë ndihme të kohëve të fundit dhe që janë ndër armët e tij më të forta të dhuruara nga perëndimi.

Rusët i kanë bërë jehonë shkatërrimit të saj për shkak se siç thuhet “ishte hera e parë që një Challenger-2 madje shkatërrohej në fushën e betejës” edhe pse tanku i prodhuar nga Britania e Madhe është përdorur në Bosnje, Irak dhe Kosovë.

Dhe gëzimi i rusëve vjen në kohën kur Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës vazhdojnë operacionin e tyre sulmuese në drejtimet Bakhmut dhe Melitopol.

Kështu thuhet në një raportim nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, raporton Ukrinform, përcjell Telegrafi.

“Ata panë sukses drejt Robotyne dhe Novoprokopivka,…”, thuhet në raport.

Shtabi i Përgjithshëm vuri në dukje se në drejtim të Bakhmut, forcat e Ukrainës vazhdojnë operacionet e tyre sulmuese në jug të qytetit.

“Armiku po pëson humbje të konsiderueshme për sa i përket fuqisë njerëzore, armatimit dhe pajisjeve, duke manovruar trupat e tij dhe duke vendosur rezerva”.

“Në të njëjtën kohë, Forcat e Mbrojtjes po frenojnë përparimin e trupave ruse në drejtimet Avdiivka dhe Marinka. Rusët ndërmorën përpjekje të pasuksesshme sulmi në rrethin Marinka”, shkruajnë mediat ukrainase.

Veç kësaj, bëhet e ditur se në akset Lyman dhe Bakhmut, ushtria pushtuese ruse kreu misione të pafrytshme sulmuese pranë Novoyehorivka, Bilohorivka dhe në veri të Klishchiivka dhe se luftimet e ashpra vazhdojnë në zonë.

Dhe gëzimi i rusëve për një tank të shkatërruar vjen në ditën kur numri i të vdekurve ushtarakë të Rusisë në Ukrainë ka arritur në 265,680.