Zelensky fjalim historik në Kongresin e SHBA: Ukraina nuk do të dorëzohet kurrë

Në fjalimin historik në Kongresin e SHBA-së, presidenti ukrainas u kërkoi ligjvënësve të forcojnë sanksionet kundër Rusisë dhe terroristët të mbajnë përgjegjësi për agresionin.

Ai bëri thirrje për mbështetje të vazhdueshme financiare nga SHBA, duke i thënë Kongresit se: “Paratë tuaja nuk janë bamirësi. Është një investim në sigurinë globale dhe demokracinë që ne e trajtojmë në mënyrën më të përgjegjshme.”

Presidenti ukrainas u bëri thirrje ligjvënësve që të forcojnë sanksionet kundër Rusisë Zelensky theksoi se presidenti amerikan Joe Biden mbështeti planin e tij të paqes prej 10 pikash, por shtoi se çdo anëtar i Kongresit mund të ndihmojë në zbatimin.

“Rusët përdorin gjithçka kundër qyteteve ukrainase si Bakhmut, por Ukraina mban linjat e saj dhe nuk do të dorëzohet kurrë”, tha Zelenksy i cili u duartrokit nga ligjvënësit.

“Vitin e kaluar, 70,000 njerëz jetuan atje në Bakhmut. Tani kanë mbetur vetëm pak civilë. Çdo pëllëmbë e asaj toke është lagur me gjak. Donbasi pësoi luftime të ashpra, por Donbasi i Ukrainës qëndron në këmbë”, tha ai.

Zelensky tha se ukrainasit do të festojnë Krishtlindjet këtë vit, pavarësisht mizorive të luftës, duke i thënë Kongresit: “Edhe nëse nuk ka energji elektrike, drita e besimit tonë në veten tonë nuk do të shuhet”.

Zelensky e përfundoi fjalimin e tij duke thënë se Ukraina do të arrijë “fitoren absolute”, duke përsëritur komentet e tij të forta hapëse, të cilat thanë: “Ukraina është e gjallë dhe lufton”.

Ndërsa presidenti Biden u kërkoi amerikanëve dhe mbarë botës, që të vazhdojnë të mbështesin Kievin edhe përgjatë vitit 2023. Kjo është vizita e parë e udhëheqësit të Ukrainës jashtë vendit, që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Ish-sekretarja e Shtetit Hillary Clinton e quajti fjalimin e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky  në Kongres  “të jashtëzakonshëm”, duke thënë se lufta e vendit kundër agresionit rus ka “dëshmuar se ato janë një investim vërtet i mirë për Shtetet e Bashkuara”.

Ajo tha se fjalimi historik i Zelensky-t “forcoi si demokratët ashtu edhe republikanët të cilët e kuptojnë se çfarë është në rrezik në këtë luftë kundër Putinit dhe agresionit rus”.