Amerika i jep fshehurazi Kievit raketa me rreze të gjatë veprimi

Ukraina ka filluar të përdorë raketa balistike me rreze të gjatë të ofruara fshehurazi nga SHBA-të kundër forcave pushtuese ruse, kanë konfirmuar zyrtarët amerikanë.

Armët ishin pjesë e një pakete ndihme prej 300 milion dollarësh e miratuar nga Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, në mars dhe ato mbërritën këtë muaj.

Ato tashmë janë përdorur të paktën një herë për të goditur objektivat ruse në Krimenë e pushtuar, raportojnë mediat amerikane.

Biden tani ka nënshkruar një paketë të re ndihme prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën.

Më parë, SHBA-të e furnizuan Ukrainën me një version me rreze të mesme të Sistemeve të Raketave Taktike të Ushtrisë (ATACMS), por kishte hezituar të dërgonte diçka më të fuqishme, pjesërisht për shkak të shqetësimeve për kompromentimin e gatishmërisë ushtarake të SHBA-ve.

Megjithatë, Biden thuhet se ka dhënë fshehurazi dritën jeshile për të dërguar sistemin me rreze të gjatë – i cili mund të lëshojë raketa në distanca deri në 300 kilometra – në shkurt.

“Unë mund të konfirmoj se Shtetet e Bashkuara i dhanë Ukrainës ATACMS me rreze të gjatë në drejtimin e drejtpërdrejtë të presidentit,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel.

Shtetet e Bashkuara “nuk e njoftuan këtë në fillim për të ruajtur sigurinë operacionale për Ukrainën me kërkesën e tyre”, shtoi ai.

Nuk është e qartë se sa prej armëve janë dërguar tashmë, por Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-ve, Jake Sullivan, tha se Washingtoni planifikon të dërgojë më shumë.

“Ata do të bëjnë ndryshimin. Por siç e kam thënë më parë në këtë podium… nuk ka asnjë plumb argjendi”, tha ai.

Raketat me rreze më të gjatë u përdorën për herë të parë javën e kaluar për të goditur një aeroport rus në Krimenë e pushtuar, citoi agjencia e lajmeve Reuters të thoshte një zyrtar i paidentifikuar amerikan.

Dhe raketat e reja u përdorën gjithashtu në një sulm ndaj trupave ruse në qytetin port të okupuar të Berdyansk gjatë natës të martën, sipas New York Times.

Muajt e fundit Kievi ka rritur thirrjet e tij për ndihmën perëndimore, pasi rezervat e tij të municionit janë varfëruar dhe Rusia bën fitime të qëndrueshme.

Paketa e re e ndihmës vjen pas muajsh bllokimi mes kundërshtimit të ndihmës nga disa në Kongres.

“Do ta bëjë Amerikën më të sigurt, do ta bëjë botën më të sigurt,” tha Biden pasi e nënshkroi atë në ligj.

Duke reaguar ndaj paketës, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha: “Tani do të bëjmë gjithçka për të kompensuar gjysmën e vitit të kaluar në debate dhe dyshime.

“Atë që pushtuesi rus mundi të bënte gjatë kësaj kohe, çfarë Putini po planifikon tani, ne duhet të kthehemi kundër tij”.

Zelensky paralajmëroi kohët e fundit se një ofensivë ruse pritej në javët e ardhshme pas humbjes së qytetit Avdiivka nga Ukraina gjatë dimrit.

Forcat ukrainase kanë vuajtur nga mungesa e municioneve dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore në muajt e fundit dhe zyrtarët kanë fajësuar vonesat në ndihmën ushtarake nga SHBA-të dhe aleatët e tjerë perëndimorë për humbjen e jetëve dhe territorit.

Sullivan tha të mërkurën se ishte “sigurisht e mundur që Rusia të mund të bënte përfitime shtesë taktike në javët e ardhshme”.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022, dhjetëra mijëra njerëz, shumica prej tyre ushtarë, janë vrarë ose plagosur nga të dyja anët dhe miliona njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre.