Askush nuk e di se ku është gjenerali më i lartë i Putinit: Fotoja në Telegram pretendon se ai u vra në sulmin në Krime, “Wagner” luajti një rol kyç

Kreu i forcave të armatosura ruse, Valery Gerasimov, nuk është parë në publik për disa javë, duke nxitur dyshimet se gjenerali ka vdekur. Thashethemet e paverifikuara për vdekjen e tij filluan të qarkullojnë në publik pasi përdoruesit e mediave sociale shpërndanë një foto që gjoja tregonte një mesazh të postuar nga kanali rus Telegram “Tsarizmi i zakonshëm” – Gerasimov, i cili ishte në një “pikë komandimi afër Sevastopolit u vra në sulmin në Krime”.

Megjithatë, mediat njoftuan se kanali i lartpërmendur Telegram nuk ekzistonte në momentin e publikimit të mesazhit, por fakti që Kremlini hesht gjatë gjithë kohës ngjalli dyshime.

Në një shkrim të titulluar “Ku është gjenerali Gerasimov dhe pse ka rëndësi?” botuar javën e kaluar në Kyiv Post, koloneli në pension i ushtrisë amerikane Jonathan Sweet dhe ish-ekonomisti Mark Toth shkruan se ndërsa është e dyshimtë nëse Gerasimov ka vdekur.

Mungesa e vazhdueshme nga skena publike dhe heshtja e deritanishme e Moskës për statusin e tij janë interesante.

“Është e çuditshme,” shkruan autorët, që Kremlini nuk iu përgjigj thashethemeve se ai ishte vrarë në Krime, duke marrë parasysh “sa larg shkoi Kremlini për të mohuar vdekjen e komandantit të tij, admiralit Viktor Sokolov, menjëherë pas Hijes së Stuhisë. Sulmi me raketa në flotën qendrore të Detit të Zi më 22 shtator të vitit të kaluar. Heshtja e vazhdueshme në Kremlin është potencialisht treguese.

Pas rebelimit të dështuar të grupit paramilitar “Wagner”, u vu re se Gerasimov nuk u shfaq në publik, as në mediat shtetërore dhe as në njoftimet e Ministrisë së Mbrojtjes. Kreu i formacionit paraushtarak “Wagner”, Yevgeny Prigozhin, filloi rebelimin dhe kërkoi shkarkimin e menjëhershëm të ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe Gerasimov.

Menjëherë pas kryengritjes, ministria më pas publikoi një video që tregonte Gerasimov duke dëgjuar një raport, shfaqja e tij e parë publike që nga kryengritja.

Ish-gazetari dhe veteran ushtarak ukrainas Viktor Kovalenko pretendon se Putin e dërgoi Gerasimov në Ukrainë për të “siguruar fitoren e tij”.

Që në fillim ishte e qartë se Gerasimov nuk kishte mbështetjen e luftëtarëve të grupit Wagner. Gazetari investigativ Hristo Grozev i Bellingket publikoi një video që tregon anëtarët e grupit privat mercenar rus Wagner duke e quajtur shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse një “plak”.

Videoja dyshohet se tregon luftëtarët e vijës së parë në qytetin ukrainas Bakhmut duke iu drejtuar Valery Gerasimov, duke thënë: “Ti je një mut. Ku është municioni? Këtu nuk kemi më granata”.

Vetë Prigozhin e akuzoi publikisht më shumë se një herë për shkak të udhëheqjes së dobët të ushtrisë ruse dhe mungesës së municioneve për luftëtarët e Wagner. Madje disa herë ka kërkuar edhe zëvendësimin e tij.