Despoti çeçen ia nxjerr sekretin e bujshëm Kinës

Despoti mesjetar çeçen Ramzan Kadyrov ka rrëmbyer sërish vëmendjen e mediave dhe këtë herë për të “treguar dhëmbët” në mes të kundërsulmit ukrainas. Në një video të publikuar në rrjetet e tij sociale, ai së fundmi ka treguar pajisjet e reja për njësitë e tij ushtarake, duke përfshirë disa automjete kinez, makinat e blinduara Shanxi Baojii Tiger 4×4. N

ë video, Kadyrov nuk i referohet automjeteve të tilla drejtpërdrejt, por pretendon se armët janë blerë pas fillimit të “operacionit special” në Ukrainë. Deri tani, nuk ka asnjë provë për përdorimin e këtyre automjeteve të blinduara drejtpërdrejt në konflikt: megjithatë, prania e tyre mund të jetë provë që Pekini ka furnizuar Moskën me armë, gjë që do ta bënte Kinën të ndëshkohej nga Perëndimi, me sanksione për mbështetjen ushtarake të Kremlinit dhe forcat e saj.

Kërcënimet e Kadyrov

Kadyrov ka treguar gjithmonë se është mbështetës i Putinit në kundërshtimin ndaj Perëndimit, kritik ndaj Kremlinit herë pas here, i gatshëm të dërgojë forcat e tij në Belgorod për të fituar një vend në parajsë, i gatshëm të kërcënojë se do të tërhiqet. Por ky rol duket se nuk i përshtatet më. Në videon 2 minuta e 23 sekonda, që duket më shumë si një trailer filmi, automjetet krejt të reja shfaqen në sheshin e rezidencës princërore të Kadyrov, që kushton 160 milionë dollarë. Nën ritmin e një kolone zanore dramenë skenën e krimit, presidenti çeçen hidhet mbi një nga automjetet, i shoqëruar nga disa besnikë të tij, në uniformat e të cilëve shkruhet “Akhmat” që identifikon njësitë e tmerrshme luftarake të “kasapit të Groznit”. Pjesa e fundit e videos duket si një fjalim nxitës për luftëtarët e saj, për të përfunduar më pas me një ritual “Allahu ekber”.

Propozimi për Putinin

Në tekstin që shoqëron videon, Kadyrov deklaron se ka inspektuar cilësinë dhe kapacitetin e serisë së re të automjeteve ushtarake duke përfshirë njëqind kamionçina të blinduara transportuesit e blinduar të personelit dhe kamionët “e lehtë për t’u manovruar dhe të përshtatshëm për të gjitha terrenet”. Që nga fillimi i konfliktit, Çeçenia dyshohet se ka blerë më shumë se njëqind automjete ushtarake, duke përfshirë 128 automjete të blinduara, duke eliminuar kështu problemin e transportit të furnizimeve. Nuk është rastësi që kjo “shfaje force” vjen në të njëjtën kohë me propozimin e presidentit çeçen për të dërguar forcat e tij për të mbrojtur rajonin e Belgorodit, që do të kërkonte përgatitje ushtarake si dhe kundër terrorizmit. Njësitë speciale Akhmat zëvendësuan mercenarët Wagner në Donbas. Pasi u larguan në mesin e vitit 2022, ata u kthyen në Marinka, në periferi të Donetskuttt.

Justifikimi i Kinës

Asnjë armë nuk shfaqet në videon e Kadyrov, megjithëse Tigrat kanë një mburojë mbrojtëse, të quajtur rrota e pestë, e cila mund të mbajë një mitraloz. Megjithatë, nuk është aspak e qartë se nga vijnë këto automjete: Pekini, për më tepër, vitet e fundit ka shitur automjete të blinduara në vende të shumta si Nigeria, Bolivia, Taxhikistani dhe Afganistani. Megjithatë, një detaj pjesërisht do ta “shfajësonte” Kinën: kur presidenti çeçen qëndron pas timonit të një prej automjeteve, një logo metalike është qartë e dukshme, e ndryshme nga ajo e përdorur nga kinezë. Prandaj, do të dilte hipoteza e automjeteve të prodhuara me licencë në një vend të ndryshëm nga Kina, që mund të ishte vetë Rusia ose një nga motrat e saj.Kjo në çdo rast do të vërtetonte hipotezat që i trembet inteligjencaamerikane, e cila ka insistuar në rolin logjistik dhe ushtarak të Pekinit të drejtpërdrejtë ose të tërthortë brenda konfliktit. Dyshimi për Pekinin, i cili një vit më parë promovoi miqësi “të pakufishme” me Moskën, daton që nga para konfliktit. Subjekti i këtyre spekulimeve kishte qenë të ashtuquajturat automjete të ” përdorimit të dyfishtë “, që janë të dobishme si për qëllime ushtarake ashtu edhe për ato civile. Midis tyre, Haval H9, një automjet fuoristradë e prodhuar nga “Great Wall Motor”, e përdorur për transportin e sigurt të komandantëve ushtarakë rusë. Moska nuk i kishte fshehur kurrë dërgesat e mëparshme: ndoshta për të mbuluar dërgesat e mundshme në të ardhmen.