Detaje që tregojnë se si u realizua ‘udhëtimi sekret’ i Zelenskyt në Uashington

Masat e jashtëzakonshme të marra për bartjen e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky nga Ukraina në kryeqytetin amerikan janë një shenjë se sa vendimtare është marrëdhënia e dy vendeve për të dyja palët.

Siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, pas vizitës në vijën e frontit në Ukrainën lindore të martën, udhëtimi i Zelensky për në Uashington DC filloi me një udhëtim nate me tren për në Poloni përpara se të hipte në një aeroplan të Forcave Ajrore të SHBA-së, i mbështetur nga një aeroplan spiun i NATO-s dhe një aeroplan luftarak F-15.

Raportet për vizitën në Uashington filluan të qarkullojnë në fillim të kësaj jave, por nuk u konfirmuan deri herët në mëngjesin e së mërkurës, kur zyrtarët amerikanë u ndjenë të sigurt se lideri ukrainas ishte në rrugë të sigurt për në kryeqytetin amerikan.

Vizita ishte diskutuar për muaj të tërë, por përgatitjet përfundimtare u bënë shpejt – të dy presidentët folën për të më 11 dhjetor dhe një ftesë iu bë Zelenskyt tri ditë më vonë.

Dhe vetëm pasi të ishte konfirmuar vizita, planet përfundimtare mund të viheshin në veprim.

Çuditërisht, nuk u publikua asnjë informacion zyrtar për udhëtimin – siguria është e rreptë rreth vizitave presidenciale edhe gjatë kohës së paqes, por për një udhëheqës të kohës së luftës rreziqet janë akoma më të mëdha.

Me kërcënimin e raketave ruse që e bëjnë udhëtimin ajror mbi Ukrainë shumë të rrezikshëm, Zelensky duket se ka bërë një udhëtim të fshehtë me tren përmes Ukrainës për në Poloni, ku ai u pa herët të mërkurën në një stacion hekurudhor në qytetin kufitar Przemysl.

Sipas BBC, aeroplani u nis në veriperëndim drejt Mbretërisë së Bashkuar, por përpara se të hynte në hapësirën ajrore mbi Detin e Veriut, një aeroplan spiun i NATO-s ‘skanoi’ zonën.

Deti dihet se patrullohet nga nëndetëset ruse.

Dhe një aeroplan luftarak amerikan F-15, i cili u ngrit nga një bazë në Angli, shoqëroi fluturimin e Zelenskyt për një pjesë të udhëtimit të tij.

Më në fund, rreth mesditës në Uashington – gati 10 orë pas ngritjes dhe shumë orë të tjera udhëtimi për presidentin ukrainas – aeroplani u ul pranë Uashingtonit.

Me të mbërritur, atij iu dha mbrojtja e Shërbimit Sekret, siç është rasti për të gjithë krerët e shteteve që vizitojnë SHBA-në.

Zyrtarë të lartë të sigurisë i thanë ABC News se ishin të shqetësuar për mundësinë që diçka t’i ndodhte Zelenskyt gjatë vizitës.

“Ne jemi shumë të vetëdijshëm se Rusia ka ‘asete’ në këtë vend dhe mund të përpiqet të bëjë diçka”, citohet të ketë thënë një zyrtar i lartë. “Ne e dimë se çfarë është në rrezik”.

Vizita duket se ka shkuar pa probleme, por zyrtarët amerikanë të sigurisë do të pushojnë vetëm kur Zelensky të kthehet i sigurt në Kiev.

Një zyrtar i tha ABC News: “Putini dhe Kremlini e dinë se ai duhet të kthehet në shtëpi”.