“Duhet të fle më shumë orë”, Biden guvernatorëve demokratë: Pas orës 20:00 asnjë planifikim eventesh apo takimesh

Biden u thotë guvernatorëve demokratë se ka nevojë për më shumë gjumë dhe planifikon të ndalojë planifikimin e ngjarjeve pas orës 20:00

Presidenti Joe Biden u tha guvernatorëve demokratë gjatë një takimi në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën se një pjesë e planit të tij në vazhdim është të ndalojë planifikimin e eventeve apo takimeve pas orës 20:00, në mënyrë që të mund të flejë më shumë, sipas tre burimeve të informuara për komentet e tij, shkruan CNN.

Vërejtjet, të raportuara për herë të parë nga The Neë York Times , erdhën pasi 81-vjeçari Biden u përpoq të siguronte një grup prej më shumë se 20 liderësh shtetërorë për aftësinë e tij për të mposhtur ish-presidentin Donald Trump në nëntor dhe për të qeverisur në mënyrë efektive për katër vjet të tjerë.

Komenti i Biden la disa nga guvernatorët në dhomë të irrituar, thanë burimet për CNN, dhe është një nga arsyet që disa nga pjesëmarrësit janë renditur nga deklarata e besnikërisë dhe entuziazmit të tyre të shpërndarë nga fushata e Biden të enjten.
Shtëpia e Bardhë nuk komentoi menjëherë në lidhje me atë që tha presidenti. Një ndihmës i fushatës së Bidenit argumentoi se, si dhe duke bërë përgatitjen e debatit në javën pas dy udhëtimeve të tij në Evropë, Biden ishte i angazhuar në orë pune zyrtare përveç orëve të punës në fushatë.

“Presidenti (George Ë.) Bush shkonte në shtrat në orën 9 pm dhe Presidenti (Barack) Obama shtronte darkën në orën 6:30 pm”, tha zëdhënësi i fushatës së Biden, Kevin Munoz.
Vetë Biden të enjten sinjalizoi se synon të mbetet në garë, duke u thënë anëtarëve të shërbimit ushtarak dhe familjeve të tyre se do të qëndrojë në garë.