Erdogan thotë se nuk mund të lejojë që opozita turke të sulmojë Rusinë dhe Putinin

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha gjatë një fjalimi në Stamboll se nuk do të lejojë opozitën lokale të sulmojë Vladimir Putinin dhe Rusinë.

“Mirupafshim Kemal (nënkupton Kemal Kılıçdaroglu) po sulmon Putinin, Rusinë. Unë nuk mund ta lejoj këtë. Marrëdhëniet tona me Rusinë nuk janë më pak të rëndësishme sesa me Uashingtonin”, tha kreu i shtetit.

Më 7 maj, Erdogan u tregoi mbështetësve të tij një video ku pamjet e një fjalimi të kundërshtarit të tij kryesor, kandidatit të Aleancës Popullore të opozitës, Kemal Kılıçdaroğlu, u redaktuan pranë një imazhi të Murat Karayil, liderit të Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit. Më von u vërtetua seë videoja ishte ‘deep fake’. Nga ana tjetër, Kılıçdaroğlu e konsideroi këtë një komplot pas të cilit qëndrojnë rusët. Erdogan sot tha se opozitarit duhet t’i vijë turp për deklarata të tilla.

Nga ana tjetër, sekretari i shtypit i Presidentit të Rusisë Dmitry Peskov, duke komentuar akuzat e Kılıçdaroglu, vuri në dukje se Moska nuk ndërhyn në politikën e brendshme dhe në proceset zgjedhore të shteteve të tjera.

Zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Turqi do të mbahen nesër më 14 maj.