Gazeta boshnjake: Nëse Dodik do të përshkallëzohej dhe do të fillonte një luftë, a do të qëndronte Serbia pas tij?

Imponimi i ndryshimeve (teknike) në Ligjin Zgjedhor të Bosnjë dhe Hercegovinës nga Përfaqësuesi i Lartë Christian Schmidt rezultoi në një reagim të stuhishëm të strukturës qeverisëse në Republika Srpska, e udhëhequr nga SNSD.

Është thirrur një seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit të Subjekteve, e cila ka marrë një sërë konkluzionesh, si dhe është miratuar Projektligji Zgjedhor për Subjektet. Presidenti i RS-së, Milorad Dodik, gjatë fjalës së tij para përfaqësuesve tha se pret mbështetjen e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, raporton Oslobodjenje.

Vuçiq ka konfirmuar se i ashtuquajturi Kuvendi i Pashkëve i Serbisë dhe RS-së do të mbahet më 5 dhe 6 maj. Në një nga fjalimet e tij të shumta për media, ai ka folur edhe se çfarë mesazhesh do të kishte për Milorad Dodik.

“Nuk jam gjithmonë dakord me atë që bën Milorad Dodik. Anasjelltas. Do të përpiqem të flas dhe t’i kërkoj Dodikut të vazhdojë të udhëheqë një politikë paqeje, por edhe të udhëheqë një politikë të uljes së tensioneve, megjithëse nuk mendoj se kam të drejtë. Ne jemi miq, jo dikush që mund të ndikojë në njëri-tjetrin. Por do të përpiqem për arsye miqësore”, tha presidenti i Serbisë.

Mirëpo, vetë Dodik ka pritshmëri të ndryshme. Ai tha nga Beogradi se parlamenti do të përcaktojë pozicionin dhe drejtimet e veprimit të serbëve në të ardhmen, do ta shpallë Schmidt gënjeshtar dhe gjithashtu do të thotë se Dejtoni është shkelur.

Kjo është ndoshta arsyeja pse edhe opozita në RS nuk beson shumë se historia e Vuçiqit për nevojën që Dodik të udhëheqë një politikë paqeje dhe uljeje të tensioneve do të gjejë terren pjellor.

“Nëse Dodik do të përshkallëzohej dhe do të fillonte një luftë këtu, a do të qëndronte Serbia pas tij”, pyeti Vildana Selimbegoviq Mladen Bosiq, përfaqësuesi shtetëror i SDS-së, në emisionin “Direktno” në O channel.

“Përplasje kombesh ose luftë civile ose luftë e NATO-s… Shpresoj që asnjë nga variantet të mos i afrohet realizimit. Por, nëse Vuçiq do të ishte në anën e popullit serb, po, do të ishte, jam i bindur për këtë”, është përgjigjur qartë përfaqësuesi i SDS-së në PSBiH.

Kolegu i Bosiqit nga Parlamenti Shtetëror, Denis Zvizdiq, pas ngjarjeve të fundit në Kuvendin e RS-së i dërgoi edhe një herë ftesë NATO-s dhe EUFOR-it. Ai u bëri thirrje atyre që të vendosin një kontingjent më të vogël të ushtarëve të NATO-s në zonën e Distriktit Brcko të Bosnjë-Hercegovinës dhe forcat e EUFOR-it të kenë një prani më të shpeshtë në vendet e të kthyerve, veçanërisht në Bosnjën lindore.

Ai shtoi se e sheh atë si një përgjigje ndaj ideve luftarake të Dodik. U njoftua se komandanti i EUFOR Laszlo Sticz dhe Ministri i Mbrojtjes i BeH Zukan Helez do të diskutojnë sot vendosjen e forcave rezervë strategjike EUFOR.

Analisti politik dhe gazetari nga Beogradi, Slobodan Georgiev, për parlamentin e shpallur gjithëserb, por edhe për mundësinë e mbështetjes së Vuçiqit për Dodikun në rast të një konflikti në Bosnje dhe Hercegovinë, është i bindur se parlamenti është krijuar për nevojat e brendshme politike të Beogradit zyrtar.

“Këta përparimtarët tanë po bëjnë sërish fushatë. Ne kemi përsëri zgjedhje në Beograd, plus shumë zgjedhje të tjera lokale. Dhe tani qeveria ka vendosur që për qëllimet e kësaj fushate duhet të flitet për serbët, serbizmin dhe se si e gjithë kjo është e rrezikuar. Dhe në këtë kuptim, ata ranë dakord që ata ta mbajnë atë kuvend. Është një moment shumë i pavolitshëm, sepse më 3 maj në Serbi do të jetë përvjetori i vuajtjeve të fëmijëve në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar”, dhe të nesërmen përvjetori i atyre të rinjve që u vranë afër Beogradit”, thekson Georgiev.

Ai nuk e kupton se çfarë truri ka arritur të krijojë disa aktivitete tronditëse shtesë gjatë periudhës kur Serbia do të mbaj zi. Ai beson se Vuçiq ka marrë kontrollin absolut dhe se Dodika e përdor atë ku, kur dhe si duhet. Nga ana tjetër, ai nuk beson se Vuçiq do të ishte i gatshëm të mbështeste Dodikun në aktivitete që mund të çojnë në një konflikt të ri.

“Unë nuk besoj në mundësinë e një konflikti të ri të armatosur, sado që të dyve u pëlqen, kështu që një ditë ishin pranë Beogradit në aeroportin ushtarak, duke u mburrur se si kemi disa MIG etj. . Millosheviqi kishte qindra avionë, kështu që asgjë nuk ndihmoi. Është e kotë edhe të mendohet se Serbia mund të hyjë në çdo lloj lufte kur është e rrethuar nga vendet e NATO-s dhe ushtritë e NATO-s në rajon:.