Gjermania demanton ministrin serb se po mbron vrasësin e Oliver Ivanoviqit

Ambasada gjermane në Prishtinë ka dematuar pretendimet e ministrit të Brendshëm të Serbisë, se Gjermani ka nën mbrojtje një person, që Beogradi dyshon se ka vrarë politikanin serb nga veriu i Kosovës, Oliver Ivanoviq.

Ambasada gjermane tha për Radion Evropa e Lirë se nuk ka dijeni se kush e ka vrarë Ivanoviqin më 16 janar 2018.

“Deklaratat që thonë se dorasi është nën mbrojtjen e autoriteteve gjermane nuk janë të vërteta. Qeveria gjermane nuk ka pranuar asnjë kërkesë nga autoritetet serbe për këtë çështje”, u tha në përgjigje.

Më 21 qershor, ministri i Brendshëm i Serbisë, Bratisllav Gashiq, tha se autoritetet serbe “e dinë saktësisht” se kush e ka vrarë Oliver Ivanoviqin.

Ai tha se policia serbe ka kërkuar nga autoritetet gjermane këtë person “nën mbrojtjen e të cilëve ai është”.

“Ne kemi një video nga aeroporti i Tiranës, kemi fotografi nga Prishtina, kemi fotografi që shfaq atë duke hyrë në një banesë në Prishtinë”, tha Gashiq, pa ofruar detaje apo dëshmi të tjera për të mbështetur këto pretendime.

Kjo nuk është hera e parë që autoritetet serbe deklarojnë se e dinë emrin e vrasësit të Ivanoviqit.

Më 2019, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përmendi emrin e shqiptarit nga Kosova, Florim Ejupi, i cili jeton në Gjermani.

Vuçiq kërkoi nga ndërkombëtarët se pse autoriteteve hetuese të Serbisë nuk po iu jepen pamjet e kamerave nga aeroporti i Tiranës, për, siç tha ai, “lëvizjen sekrete të personit të quajtur Florim Ejupi, i cili është nën vëzhgim në Gjermani”.

“Çfarë po bënte ai në aeroportin e Tiranës. Ai më pas lëvizi drejt Kosovës dhe u zhduk përsëri, e sërish po kthehej në Gjermani nga po i njëjti aeroport”, deklaroi Vuçiq më 3 korrik 2019.

Sipas mediave në Kosovë dhe Serbi, Ejupi më pas kishte njoftuar policinë gjermane se emri i tij është lidhur me vrasjen e Oliver Ivanoviqit, por autoritetet gjermane i thanë atij “që të mos shqetësohej për atë rast”.

Sipas Fondit për të Drejtën Humanitare, në vitin 2008, Florim Ejupi ishte dënuar me 40 vjet burgim për një sulm me një mjet shpërthyes në autobusin e Nish Ekspres në afërsi të Podujevës.

Megjithatë, në shkallën e dytë, trupi gjykues i Supremes në Kosovë më 2009 e liroi Ejupin nga akuzat “për mungesë provash”.

Sulmi ndaj autobusit kishte ndodhur më 2001, kur ishin vrarë 11 civilë serbë.