Google Earth zbuloi aksidentalisht sekretin më të ruajtur të ushtrisë: Ata i fshinë imazhet, por ishte tepër vonë

Imazhet satelitore nga Google Earth janë bërë virale pasi kapën një nga projektet më të ruajtura ushtarake amerikane – dronin nënujor Manta Ray.

Anija zakonisht përdoret për të zbuluar kërcënimet nënujore dhe është projektuar nga Northrop Grunman Corporation. Droni futuristik nënujor i kompanisë është pjesë e një projekti të marinës amerikane për të zhvilluar një klasë të re dronësh nënujorë që janë të pajisur me kapacitetin për të kryer misione më të gjata.

Droni është projektuar për të lëvizur nëpër oqean pa mbikëqyrjen e njeriut apo nevojën për t’u furnizuar me karburant dhe ka aftësinë të hibernojë në shtratin e detit.

Le të themi gjithashtu se ky është droni i parë i tillë në një klasë të re mjetesh nënujore pa pilot me kohëzgjatje të gjatë, rreze të gjatë dhe ngarkesë, të cilat kryejnë operacione komplekse ushtarake pa ndërhyrje njerëzore.

Deri vonë, dizajni i tij pionier mbahej sekret.

Por kur anija nënujore u hodh në det për testim dhe u kap në Google Earth gjatë fundjavës, përdoruesit e rrjetit arritën të zbuluan shpejt armën sekrete të Amerikës në formën e një droni.

Interneti kujton dhe siç raporton Jutarnji, fotot u përhapën si rrufe.

Nga rruga, kompania Northrop Grunman njoftoi në shkurt dhe mars të këtij viti se testet Manti Ray kishin përfunduar. Disa analistë të mbrojtjes spekulojnë se Marina e SHBA-së dëshiron të zhvillojë një mjet ajror pa pilot të aftë për të kryer misione të gjata të kërkimit të nëndetëseve ruse dhe kineze në dete, shkroi gjithashtu britanikja The Telegraph.