Hedhje e fishekzjarrëve dhe brohoritje “Kosova është Serbi”, arsyeja e dëbimit të tifozëve të Rumanisë nga stadiumi

Tifozët e Rumanisë janë dëbuar nga fusha e “Fadil Vokrrit” para përfundimit, ndërsa janë zbuluar edhe arsyet e dëbimit.

Përfaqësuesja e Kosovës barazoi 0-0 me Rumaninë në ndeshjen e zhvilluar në “Fadil Vokrri”, në kuadër të Grupit I të “Euro 2024”.

Një grup prej rreth 50 tifozësh kishin udhëtuar nga Rumania drejt Prishtinës për këtë ndeshje, por ata u dëbuan nga tribuna para mbylljes së takimit.

Sipas mediumit rumun Gsp.ro, tifozët ultras në numër prej 15-20 sosh nga grupi “Uniti Sub Tricolor” kanë brohoritur thirrje të ndaluara si “Kosova është Serbi”.

Tifozët që njihen si ultranacionalist u përplasen fizikisht edhe sigurimin e stadiumit “Fadil Vokrri”, ndërsa kishin futur në stadium edhe mjete piroteknike.

Sipas Gsp.ro, këto dyja ishin shkak edhe që tifozët u dëbuan nga stadiumi.

Pas incidenteve, Federata e Futbollit e Rumanisë tani rrezikon të përballet me dënime nga UEFA, pasi njihen si recidivistë.

Mediumi rumun shton se slogani nuk i pëlqen FIFA-s, ndaj rreziku që fusha të pezullohet për ndeshjet e ardhshme është mjaft i lartë.

Ndeshja e radhës e tyre në shtëpi është planifikuar për 9 shtator, kundër Izraelit, në Arenën Kombëtare.

Gjithashtu vlen të theksohet edhe shteti i Rumanisë nuk e njeh pavarësinë e shtetit të Kosovës.