I shkroi këngën e parë shqip, Dafina Zeqiri prek me statusin për Agim Doçin

Një nga ata është dhe këngëtarja Dafina Zeqiri e cila në një postim të saj  tregon se Agim Doçi ishte poeti që i shkroi këngën e parë në gjuhën shqipe.

I gjithë arti në Shqipëri por jo vetëm është në zi pas ndarjes nga jeta të poetit dhe teksshkruesit  të mirënjohur Agim Doçit.

Doçi ishte një autori i shumë teksteve të këngëve shqiptare   fituesi i mbi 50 çmimeve, ndër to dhe dy herë perfaqësues me tekstet e tij në Eurovizion.

Të shumta ishin reagimet nga politka dhe arti  pas ndarjes së tij nga jeta dhe nga Kosova.

Një nga ata është dhe këngëtarja Dafina Zeqiri e cila në një postim të saj  tregon se Agim Doçi ishte poeti që i shkroi këngën e parë në gjuhën shqipe.

“U prehsh në paqe. Tekstin, këngën time të parë shqipe “Harrimi i dashurisë”. E punuar nga ti, do të mbetet gjithmonë një nga projektet e mia favorite” shkruan këngëtarja në postimin e saj.

Poeti Agim Doçi ndërroi jetë mëngjesin e ditës së sotme pas një hemorragjie cerebrale dhe prej të shtunës ndodhej në reanimacion në gjendje të rëndë.