‘I trajtuar si qen’: Burri nga Nepali rrëfen tmerrin që ka përjetuar, pasi u rekrutua për të luftuar për rusët në Ukrainë, si mijëra të tjerë

Rreth 2,000 burra nepalezë janë rekrutuar nga Rusia për të luftuar në luftën e saj kundër Ukrainës.

Siç shkruan Sky News, përcjell Telegrafi, të shtyrë nga varfëria, shumë prej mercenarëve nepalezë tani duan të kthehen.

Ganesh, 35 vjeç, është një nga rekrutët e paktë me fat që ka arritur në shtëpi.

Ai kaloi katër muaj e gjysmë duke luftuar në Donetsk dhe thotë se nepalezët “trajtoheshin si qen”.

“Ishte shumë e frikshme. Nuk ishte njeri me njeri, plumb për plumb. Ne u sulmuam nga dronë dhe ishte e tmerrshme”, ka rrëfyer fillimisht ai.

Takimi me të ishte në Katmandu ndërsa lutej në një tempull, i lehtësuar, por i traumatizuar nga përvoja e tij në vijën e frontit.

Ai thotë se ushtarët u dërguan në qendrën e trajnimit Avangard, një akademi ushtarake jashtë Moskës, ku ata qëndruan për dy javë.

Ganesh shërbeu 10 vjet në ushtrinë indiane, por shumë të tjerë përkrah tij ishin të rinj dhe pa përvojë.

Ai i përshkruan disa se nuk kanë mbajtur kurrë armë më parë.

Pas stërvitjes, ai thotë se kishte një ndryshim të mprehtë në mënyrën se si u trajtuan mercenarët e huaj: ata u futën papritur në konflikt me shumë pak mbështetje.

“Për dy javët e para të stërvitjes, jeta ishte e mirë. Por sapo na dërguan në Ukrainë, nuk kishim ushqim të mjaftueshëm dhe u rrahëm nga rusët. Ishte vërtet keq”.

Shumë nepalezë kanë përshkruar se u janë dhënë viza studentore ose turistike për të shkuar në Rusi dhe qeveria nepaleze është aq e shqetësuar sa ka marrë masa.

Shumë thonë se u mashtruan duke parë videot e TikTok të trajnimit të rekrutëve me pamje të lumtur në Rusi.

Por Ganesh po i kërkon kujtdo që e konsideron një gjë të tillë, të mos regjistrohet.

“Unë do t’u thosha të mos shkojnë. Në TikTok i shihni me uniforma të bukura me armë të bukura. Por nuk është asgjë e tillë”.

Dhe largimi është i vështirë.

Ganesh tha se ai u përpoq të ikte me gjashtë burra të tjerë nepalezë, por u kap dhe u rrah keq nga ushtarët rusë.

Qeveria nepaleze ka thënë për Sky News se 246 qytetarë të saj po luftojnë për ushtrinë ruse aktualisht dhe se të paktën 21 janë vrarë.

Por ligjvënësit dhe aktivistët e të drejtave të njeriut në Nepal thonë se këto vlerësime zyrtare nënvlerësojnë shumë shifrat reale.

Sipas Ministrisë së Jashtme nepaleze, autoritetet ruse thuhet se kanë rënë dakord të ofrojnë kompensim për familjet e viktimave dhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov e ka siguruar homologun e tij nepalez se do të trajtojë shqetësimet e tyre.

Ajo që është e qartë është se Nepali është kapur në një konflikt ku nuk ka asnjë interes, i nxitur nga shumë njerëz që po përpiqeshin t’i shpëtonin varfërisë.