Lavdi peshkaqenit: Peticion për t’i ngritur një monument peshkaqenit që hëngri një rus në detin e Egjiptit

Autoritetet në Kiev kanë marrë një peticion që kërkon që të ngrihet një monument “në kujtim” të peshkaqenit që vrau një turist rus në një resort egjiptian.

Një dokument i publikuar të hënën në faqen e internetit të Këshillit Bashkiak të Kievit bëri thirrje për “instalimin e një shatërvani përkujtimor në formën e një peshkaqeni” në qendrën historike të kryeqytetit ukrainas ose në brigjet e lumit Dnieper.

Deri më tani, rreth 2800 persona kanë nënshkruar peticionin, por që autoritetet ta marrin në konsideratë zyrtarisht, ai duhet të kalojë 6000 firma.

Petecioni thotë se “monumenti i peshkaqenëve kundër rusëve” do t’i jepte shtetit “vlerë kulturore, historike dhe ideologjike” .

Propozimi për monumentin vjen pasi një peshkaqen sulmoi dhe vrau një shtetas rus 23-vjeçar në Hurghada javën e kaluar.

Ekspertët e Institutit për Shkenca Detare dhe Rezervat e Detit të Kuq do të mumifikojnë peshkaqenin, njoftoi kanali arab “Al-Arabia”.

Burime mediatike bëjnë të ditur se ekspertët kanë arritur të nxjerrin nga stomaku i grabitqarit kokën, gjoksin dhe krahët e rusit të ndjerë. Gjysma tjetër e trupit, si dhe peshkaqeni që u godit për vdekje si hakmarrje, u nxorrën nga deti nga peshkatarët dhe u tërhoqën zvarrë në tokë me varkë.

Burimet thanë se peshkaqeni hëngri pothuajse të gjithë trupin e rusit, por u arratis pasi vuri re një anije peshkimi që po afrohej, duke hedhur gjysmën e poshtme në ujë.

Mahmoud Dar, një profesor në Institutin Kombëtar Egjiptian të Shkencave Detare, zbuloi se peshkaqeni ishte një femër, sipas “Al-Arabia”.

Vladimir Popov jetoi me babain e tij në Egjipt disa muaj para sulmit të tmerrshëm.