Mediat shtetërore iraniane: Presidenti i Iranit dhe ata që ishin në helikopter, janë gjetur të vdekur

Presidenti iranian Ebrahim Raisi, ministri i jashtëm i vendit dhe të tjerë janë gjetur të vdekur në vendin e rrëzimit të helikopteri të hënën, pas një kërkimi të gjatë nëpër një rajon malor me mjegull të veriperëndimit të vendit, njoftuan mediat shtetërore.

Autoritetet iraniane konfirmuan mëngjesin e kësaj të hëne se ata kanë vdekur.

Raisi po shkonte për në qytetin e Tabrizit, në veriperëndim të Iranit, pasi u kthye nga një zonë kufitare Iran-Azerbajxhan, sipas mediave lokale raporton AP.

Raisi ishte 63 vjeç.

Përplasja vjen pasi Lindja e Mesme mbetet e patrazuar nga lufta Izrael-Hamas, gjatë së cilës Raisi nën udhëheqjen e Udhëheqësit Suprem Ayatollah Ali Khamenei nisi një sulm të paprecedentë me dron dhe raketa kundër Izraelit vetëm muajin e kaluar.

Nën Raisi, Irani pasuroi uraniumin më afër se kurrë niveleve të nivelit të armëve, duke përshkallëzuar më tej tensionet me Perëndimin pasi Teherani gjithashtu furnizoi me drone me bomba për Rusinë për luftën e saj në Ukrainë dhe grupet e armatosura të milicisë në të gjithë rajonin.

Çfarë ndodh pas vdekjes së tij?

Sipas ligjeve iraniane, në rast se presidenti ndërron jetë, postin e tij e merr zëvendëspresidenti i parë, i cili tani është Mohammad Mokhber. Marrja e detyrës do të bëhej pas miratimit të liderit suprem.

Sipas hierarkisë politike iraniane, kreu i shtetit është lideri suprem Ali Khamenei dhe presidenti konsiderohet kreu i qeverisë, i dyti në komandë. Kur presidenti të ndërrojë jetë, zëvendëspresidenti i parë do të jetë në detyrë dhe në 50 ditët e ardhshme vendi duhet të shkojë në zgjedhje për të zgjedhur një president të ri. Ebrahim Raisi ka qenë një nga më të ashprit të vijës së ashpër të Iranit, një besimtar fanatik dhe absolut në revolucionin iranian dhe misionin e tij. Njerëzve u është thënë te luten për presidentin dhe të tjerët.

Raiasi, i lindur në vitin 1960 në qytetin e shenjtë të Mashhadit të Iranit verilindor, u ngrit herët në poste të larta. Në moshën vetëm 20 vjeç, në vazhdën e revolucionit islamik të vitit 1979 që rrëzoi monarkinë e mbështetur nga SHBA, ai u emërua prokuror i përgjithshëm i Karaj pranë Teheranit. Ai shërbeu si prokuror i përgjithshëm i Teheranit nga viti 1989 deri në 1994, zëvendës shef i Autoritetit Gjyqësor për një dekadë nga viti 2004, dhe më pas prokuror i përgjithshëm kombëtar në 2014. /Express

Po kush është Ebrahim Raisi, presidenti i Iranit?

Raisi ka qenë president i Republikës Islamike që nga qershori 2021, duke pasuar të moderuarin Hassan Rouhani. Ai mori frenat e një vendi në kontrollin e një krize të thellë sociale dhe një ekonomie të tensionuar nga sanksionet e SHBA kundër Teheranit për programin e tij të kontestuar bërthamor. Irani pa një valë protestash masive të shkaktuara nga vdekja në paraburgim e Mahsa Amini në shtator 2022.

Në mars 2023, rivalët rajonalë Irani dhe Arabia Saudite nënshkruan një marrëveshje të papritur që rivendosi marrëdhëniet diplomatike. Lufta e Izraelit ndaj Gazës ka bërë që tensionet rajonale të rriten sërish dhe një sërë përshkallëzimesh çuan në atë që Teherani të lëshonte qindra raketa dhe raketa drejtpërdrejt në Izrael nga Irani në prill 2024.