Mërgimtarët, të gatshëm të paguajnë gjobën e UEFA-s për flamurin e UÇK-së në “Euro 2024”

Gjatë fazës së grupeve të Kampionatit Evropian, tifozët e Natit bënë vetëm tituj pozitivë. Por një lajm nga UEFA ka pranuar gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”, ku thuhet se Federata Zvicerane e Futbollit tani duhet të paguajë një gjobë nga UEFA për shkak flamurit të UÇK-së.

Komisioni Disiplinor i Bashkimit Evropian të Futbollit (UEFA) gjobiti Federatën Zvicerane të Futbollit (SFV) me gjithsej 27 mijë franga për sjelljen e tifozëve, UÇK-ja në tribuna gjatë ndeshjeve të fazës së grupeve të Kampionatit Evropian në Gjermani.

Flamuri i UÇK-së për shqiptarët është synonim i paqes dhe lirisë së Kosovës që nuk ka çmim.

Në fakt gazeta zvicerane “Le Cantoln27.ch” ka mësuar se UEFA fillimisht e gjobiti FZF-në me një shumë më të madhe, por ajo është ulur në 91 mijë franga pas ankimimit. Pavarësisht nga ajo pse flamuri i ushtrisë së Kosovës me të cilën u çlirua Kosova nga okupatori serb biznesmen dhe mërgimtarë në Gjermani dhe Zvicër i kanë deklaruar gazetës zvicerane në shqip “Le Canton27.ch” se “liria nuk ka çmim”. Prandaj, diaspora shqiptare ka shprehur gatishmërinë ta paguajnë dënimin për FZF-në e Zvicrës.

“Kur me atë flamur kemi dhënë jetën dhe kemi çliruar vendin tonë nga fashistët dhe okupatori shekullor serbë të cilët bënë krime barbare dhe gjenocid mbi popullatën civile, duke dhunuar mbi 20 mijë femra shqiptare. Ai flamur me tri shkronja e ka shkruar historinë e Kosovës dhe do ta ruajmë si sytë e ballit dhe do jemi të gatshëm ta paguajmë edhe dënimin e UEFA-s. Flamuri i UÇK-së për shqiptarët është synonim i paqes dhe lirisë së Kosovës që nuk ka çmim! Të dënosh dikë për flamurin e UÇK-së, do të thotë të solidarizohesh me terrorin serbë!”, kanë thënë përfaqësuesit e komunitetit shqiptarë në Zvicër dhe Gjermani për Le Canton27.ch.

Çuditërisht, pjesa për fitoren e hapjes kundër Hungarisë është më e larta në 40,000 franga. Sidomos pas golit të Breel Embolo për të bërë rezultatin 3-1, në fushë ranë kupa. 24,000 franga duhen për barazimin 1-1 kundër Skocisë, dhe 27,000 franga të tjera për ndeshjen e fundit në grup kundër Gjermanisë (1-1). Kjo pjesë e gjobës përfshin edhe topa letre të hedhura, dy piro të vegjël dhe flamurin e UÇK-së të ekspozuar në sektorin e tifozëve.

Mësohet se UEFA ka vendosur të gjobisë Federatën e Futbollit të Zvicrës me 27 mijë franga për shkak të incidenteve me tifozët në ndeshjen e xhiros së tretë të Grupit A me Gjermaninë (1:1). Gjatë kësaj ndeshjeje, tifozët zviceranë hodhën mjete piroteknike në fushë dhe në tribuna ngritën flamurin e UÇK-së.

Nuk është vetëm në fushë që Zvicra ka dhënë realisht në këtë kampionat evropian deri më tani. Ajo që tifozët e Zvicrës treguan në tre ndeshjet e para në grup ishte gjithashtu kinema e shkëlqyer. Me marshimet e mëdha të tifozëve para dy ndeshjeve në Këln dhe me dhjetëra mijëra mbështetës të zhurmshëm në stadiume, Zvicra bëri bujë në të gjithë Evropën. Të paktën nga këndvështrimi i tifozëve, ne mund të deklarojmë ambicie për titullin e Kampionatit Evropian.

Komisioni Disiplinor i UEFA-s e gjobiti FS të Zvicrës me 40 mijë franga për sjelljen e tifozëve në ndeshjen e xhiros së parë të Grupit A kundër Hungarisë (3:1), dhe me 24 mijë franga për incidentet në duelin me Skocinë (1:1).