Misteri i vdekjes së dorës së djathtë të komandantit të përgjithshëm të Ukrainës: Oficeri hapi një dhuratë për ditëlindje, më pas gjithçka shpërtheu

Oficeri Genadi Chistyakov, ndihmës i Komandantit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, Valery Zaluzhnyi, vdiq në shtëpinë e tij nga një shpërthim granate, thanë burime policore për agjencinë ukrainase Ukrinform.

Burime policore thanë për Ukrinform se bombat ishin pjesë e një “seti dhuratash” që i ishte bërë Chistyakov për ditëlindjen e tij nga kolegu i tij, koloneli Timchenko.

Timchenko ka dhënë tashmë një deklaratë në të cilën ka thënë se ai vetë ka vendosur të bëjë një dhuratë të tillë duke vendosur një shishe uiski Black Label dhe gjashtë granata në një kuti druri, gjë që u konfirmua nga tre dëshmitarë.

“Është e vështirë të të befasoj, prandaj po të jap granata dhe një shishe uiski të mirë,” i tha Timçenko Chistyakovit.

Një burim policor tha se ishte e qartë se Chistyakov e mori atë si shaka, sepse më vonë ai mori fëmijët nga shkolla dhe filloi të hapte dhurata me ta.

“Ai mendoi se kutia nuk përmbante granata të gjalla, por gota të një forme të caktuar”, tha burimi.

Siç ishte raportuar më parë nga agjencia e Kievit, një oficer ukrainas u vra dhe djali i tij 13-vjeçar u plagos rëndë nga një shpërthim predhe në fshatin Chayki në rajonin e Kievit.

Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës Valery Zaluzhnyi konfirmoi vdekjen e ndihmësit të tij. Oficeri u vra në ditëlindjen e tij nga një eksploziv që ishte në një nga dhuratat, shkroi Zaluzhnyi në kanalin e tij Telegram, transmeton Kyiv Independent.

“Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë, Genadi ka qenë një mbështetje e besueshme për mua, duke ia kushtuar plotësisht jetën e tij Forcave të Armatosura të Ukrainës dhe luftës kundër agresionit rus,” tha Zaluzhnyi.

Gruaja e Chistyakov tha se burri i saj u vra nga një granatë që ishte në një çantë dhuratë që ai solli në shtëpi, raportoi Ukrainian Pravda, duke cituar burime policore.

Djali i tij 13-vjeçar u plagos rëndë nga shpërthimi dhe ndodhet në kujdesin intensiv, thanë autoritetet. Chistyakov la gruan dhe katër fëmijët e tij.