Momenti i ‘Armagedonit’: Nata kur Joe Biden paralajmëroi sulmin bërthamor rus

Rreziku i Armagedonit bërthamor në luftën e Ukrainës duket më afër se sa ishte zbuluar zyrtarisht deri më tani . Në tetor 2022, ndërsa kundërofensiva e Kievit kishte arritur rezultate të konsiderueshme dhe dukej e aftë për të rimarrë edhe Krimenë, Shtetet e Bashkuara morën informacione të inteligjencës sipas të cilave Rusia po diskutonte konkretisht mundësinë e përdorimit të një arme atomike taktike kundër forcave ukrainase. Dhe Uashingtoni konsideroi me shqetësimin në rritje se si do të përgjigjej ushtarakisht.

Alarmi i Bidenit në shtëpinë e Murdoch

“Për herë të parë që nga kriza e raketave Kubane, nëse gjërat në Ukrainë vazhdojnë ashtu siç po shkojnë, ne do të përballemi me kërcënimin e drejtpërdrejtë të përdorimit të një arme bërthamore,” tha Joe Biden në një mbrëmje të përfaqësuesve të politikës amerikane dhe themelimi ekonomik në shtëpinë e Nju Jorkut të James Murdoch , djalit liberal dhe rebel të manjatit të botimeve botërore. Ky detaj zbulohet nga “Luftërat e reja të ftohta”, një libër nga ish-korrespondenti i Shtëpisë së Bardhë David Sanger, nga i cili New York Times boton një ekstrakt . Ishte 6 tetori 2022, rastësisht gjashtëdhjetë vjet pas krizës që në vitin 1962 solli SHBA-në dhe BRSS në prag të luftës bërthamore për shkak të instalimit të raketave atomike sovjetike në Kubën e Fidel Castros.

Përgjimet e marra nga spiunazhi amerikan kishin gjetur sugjerime të ndryshme, duke përfshirë biseda tepër sekrete midis komandantëve ushtarakë rusë, për përdorimin e mundshëm kundër Ukrainës të një të ashtuquajturi armë bërthamore “taktike” , një pajisje më pak e fuqishme se raketat balistike ndërkontinentale, por ende dhjetëra herë më të fuqishme se bombat atomike të hedhura nga Shtetet e Bashkuara në Hiroshima dhe Nagasaki për të mposhtur Japoninë në fund të Luftës së Dytë Botërore. Për fat të mirë, Biden u raportoi bashkëbiseduesve të tij. CIA nuk sinjalizoi se lëshimi i një arme të tillë bërthamore ishte i pashmangshëm, por paralajmëroi se nëse përparimi i forcave ukrainase vazhdon deri në pikën e hipotezës së ripushtimit të gadishullit të Krimesë, rreziku i një sulmi atomik mund të rritet me 50%. për qind ose më shumë.

Rreziku i Armagedonit

Libri i Sanger zbulon se Shtëpia e Bardhë dhe Pentagoni përgatitën urgjentisht plane emergjente se si t’i përgjigjen një skenari të tillë. “Unë nuk mendoj,” tha presidenti amerikan në ngjarjen në shtëpinë e Murdoch Junior, “është e mundur të përdoret një armë bërthamore taktike pa përfunduar me Armageddon”, term që përdoret zakonisht për t’iu referuar një lufte midis dy të mëdhenjve superfuqive bërthamore të tokës të afta për të shkatërruar një pjesë të madhe të njerëzimit. Biden shtoi se sipas tij Vladimir Putin do të kishte qenë gati të shtypte butonin për një sulm atomik: “Unë e njoh atë mjaft mirë”, tha kreu i Shtëpisë së Bardhë sipas rindërtimit të librit. “Presidenti rus nuk bën shaka kur flet për mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore taktike ose armëve biologjike ose kimike si mjetin e fundit, sepse ushtria e tij po performon shumë më keq sesa pritej.”

Reagimi i parë i Uashingtonit ishte në nivel diplomatik, nëpërmjet një sërë kontaktesh midis drejtuesve të administratës amerikane dhe zyrtarëve të lartë përkatës rusë, duke përfshirë një bisedë midis William Burns , drejtorit të CIA-s, dhe kreut të spiunazhit të Moskës, Sergei Naryshkin.

Kontakti midis shefave të shërbimit

“Unë i thashë atij qartë se nëse Rusia do të përdorte armë jokonvencionale, do të kishte pasoja të rënda nga ana jonë,” rrëfen vetë Burns në libër . Ai më betoi se e kuptonte dhe më siguroi se Putini nuk kishte ndërmend të përdorte armë bërthamore”. Por ditët e fundit Putin ka ripohuar një kërcënim të këtij lloji, duke deklaruar se nëse NATO furnizon Kievin me raketa të afta për të goditur territorin rus ose forcat e NATO-s marrin pjesë drejtpërdrejt në konflikt, udhëheqësit perëndimorë “duhet të kuptojnë se kjo do të kërcënonte një konflikt me armë bërthamore dhe rrjedhimisht shkatërrimi i qytetërimit tonë”. Bllof apo kërcënim i vërtetë i Armagedonit?/ Nga Enrico Franceschini, ‘La Republica’