“Ne do të luftojmë me thonjtë tanë”, thotë Netanyahu pasi SHBA tha se do të ndalë dërgimin e armëve

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është zotuar se Izraeli do të qëndrojë i vetëm dhe do të “luftojë me thonjtë tanë” me një mosbindje ndaj kërcënimeve të SHBA-së se do të kufizojë më tej dërgesat e armëve nëse forcat izraelite vazhdojnë me një ofensivë në qytetin jugor të Gazës, Rafah.

Netanyahu po fliste të enjten pasi delegacionet izraelite dhe të Hamasit u larguan nga negociatat për armëpushimin në Kajro. Ishte e paqartë nëse bisedimet kishin dështuar apo thjesht ishin ndërprerë.

Hamasi tha herët të premten se “topi tani është plotësisht” në duart e Izraelit, ndërsa Izraeli ka pohuar se versioni i një marrëveshjeje të Hamasit ishte shumë larg kërkesave të tij, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Dështimi për të arritur një marrëveshje në raundin e takimeve të kësaj jave ngriti frikën për një sulm të afërt izraelit në Rafah.

Netanyahu u duk se nuk e pranoi një paralajmërim publik nga presidenti amerikan, Joe Biden, një natë më parë se nëse Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) do të nisnin një ofensivë të madhe në qytet, SHBA-ja nuk do të siguronte bomba dhe predha artilerie për të mbështetur operacionin.