Nëna që humbi të birin nga tërmeti në Turqi: Do të djeg fletën time të votimit, Erdogan sjell vetëm dëm

Në qytetin antik të Antakias në Turqinë Jugore nuk ka ethe zgjedhore, por vetem rrënoja dhe lot.

“Ajo që dua nga kutia e votimit është trupi i tij i pajetë dhe asgjë tjetër. Ai nuk është i dobishëm për ne”.

Me këtë deklaratë, gjyshja 68-vjeçare Fethiye Keklik i referohet Presidentit turk, Erdogan. Edhe pse fyerja ndaj presidentit mund të fusë në burg këdo në Turqi, e moshuara refuzon të heshtë.

“Ai vetëm sjell dëm. Unë jam duke menduar që të djeg fletën time të votimit para policisë dhe ushtarëve”, shton ajo.

BBC e ka gjetur 68-vjeçaren në një varrezë të zymtë buzë rrugës ku pikëllimi i saj të thyen zemrën. E ulur në tokë, ajo thërret mes dhimbjes djalin e saj Coskun, 45 vjeç, i cili shtrihet nën dhe.

“Si mund të të harroj? Të lutem më merr me vete, ke lënë jetimë pas vetes, Eren e kam sjellë të të shoh”, ajo vajton duke kapur dërrasën e papërpunuar prej druri që shënon varrin e tij teksa përmend nipin e saj.

Rizgjedhja e Rexhep Taip Erdoganit, president për një tjetër mandat dhe ruajtja e shumicës në parlament duket gjithnjë e më e vështirë. Me afrimin e datës së zgjedhjeve, 14 Maj, rivali i tij kryesor republikan Kemal Kiliçdarollu, e ka kapërcyer presidentin aktual në shumicën e sondazheve ndryshe nga fillimi i fushatës kur Erdogan ishte në avantazh.

Në prag të zgjedhjeve, turqit thonë se kanë pasur shumë arsye për të humbur besimin tek presidenti aktual Erdogan, që nga reagimi i ngadaltë i shtetit ndaj tërmetit të muajit Shkurt e deri tek një ekonomi që vjen e bjen në “pikatë”. Norma zyrtare e inflacionit është 50%. Shifra reale mund të jetë dyfishi. Ekspertët fajësojnë politikat ekonomike të presidentit.

Numri zyrtar nga fatkeqësia më e rëndë natyrore në historinë moderne turke është më shumë se 50,000. Shumë turq besojnë se shifra reale është shumë më e lartë dhe qeveria ka ndaluar së numëruari.