Netanyahu i reagon Bidenit: Asnjë armëpushim në Gaza derisa të arrihen qëllimet e luftës së Izraelit

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu ka këmbëngulur se nuk do të ketë armëpushim të përhershëm në Gaza derisa të shkatërrohen aftësitë ushtarake dhe qeverisëse të Hamasit dhe të lirohen të gjithë pengjet.

Deklarata e tij vjen pasi presidenti amerikan Joe Biden njoftoi se Izraeli i kishte propozuar Hamasit një plan me tre faza që synon arritjen e një armëpushimi të përhershëm.

Një politikan i lartë i Hamasit i ka thënë BBC-së se “do të shkojë për këtë marrëveshje” nëse Izraeli e bën këtë.

Negociatat vijnë ndërsa luftimet vazhdojnë në Rafah, me raportime për sulme ajrore izraelite të shtunën në qytetin në kufirin e Egjiptit me Gazën.

Nuk ka asnjë garanci që presioni publik nga Biden ndaj Izraelit dhe Hamasit për të pranuar planin do të rezultojë në një marrëveshje.

Në një deklaratë të shtunën, zyra e Netanyahu tha se “kushtet e Izraelit për t’i dhënë fund luftës nuk kanë ndryshuar”.

Ai i renditi këto si “shkatërrimi i aftësive ushtarake dhe qeverisëse të Hamasit, lirimi i të gjithë pengjeve dhe sigurimi që Gaza të mos përbëjë më kërcënim për Izraelin”.

Deklarata shtoi se Izraeli do të “vazhdojë të këmbëngulë që këto kushte të përmbushen” përpara se të binte dakord për një armëpushim të përhershëm, duke theksuar se asnjë marrëveshje nuk mund të nënshkruhet përpara përmbushjes së tyre.

Të premten, Biden e përshkroi planin si një propozim gjithëpërfshirës izraelit që hapi rrugën për një armëpushim të përhershëm.

Faza e parë do të përfshinte një armëpushim të plotë dhe të plotë, tërheqjen e forcave izraelite nga zonat e populluara dhe shkëmbimin e disa pengjeve për të burgosurit palestinezë.

Kjo më pas do të pasohej nga kthimi i të gjithë pengjeve të mbetura të gjallë, përfshirë ushtarët meshkuj.
Faza e fundit do të kthente eshtrat e çdo pengje izraelite të vdekur, si dhe një “plan të madh rindërtimi” me ndihmën e SHBA dhe ndërkombëtare për të rindërtuar shtëpitë, shkollat ​​dhe spitalet, tha Biden.

Një përfundim total i konfliktit ka qenë një kërkesë kyçe e Hamasit për t’u përfshirë në bisedime.
Pas rideklarimit nga Netanyahu të synimeve të tij për luftën, një zëdhënës i Hamasit tha se do ta mbështeste planin nëse Izraeli do ta bënte këtë.

Basem Naim, një anëtar i byrosë politike të Hamasit me qendër në Katar, tha për programin Newshour të BBC World Service se organizata e mirëpriti planin, por hapi tjetër mbështetej në Izrael.
Në përgjigje të deklaratës së Netanyahu, ai vuri në dukje se synimet e Izraelit mund të mos kishin ndryshuar, por gjithashtu nuk i kishte arritur ato.

“Nëse ai përpiqet të vazhdojë, ai nuk do të gjejë asgjë përveç gatishmërisë së palestinezëve – të gjithë palestinezët – për t’i rezistuar okupimit,” tha zoti Naim.

Propozimi i paraqitur nga zoti Biden duket se i jep mundësinë Izraelit dhe Hamasit të thonë se kërkesat e tyre ishin përmbushur.