Nis sot viti i ri shkollor, 29 mijë nxënës ulen për herë të parë në banka, Begaj: Puna juaj për Shqipërinë e së nesërmes

Nis sot në të gjithë vendin viti i ri shkollor 2023-2024. Rreth 29 mijë nxënës do të ulen sot për herë të parë në bankat e shkollës, ndërkohë që rreth 27 mijë nxënës janë regjistruar në klasën e 10-të.

“Suksese në vitin e ri shkollor për çdo nxënës, mësues dhe prind në Shqipëri, e në veçanti për të gjithë ata nxënës që hyjnë në klasë të parë! Puna dhe përkushtimi juaj i sotëm, ndërtojnë Shqipërinë e së nesërmes”, shkruan Begaj.

Po sot për herë të parë në mbarë vendin do të këndohet himni i flamurit dhe që do të vijojë të këndohet çdo të hënë.

“Me himnin e 🇦🇱 flamurit, që këndohet sot nga të gjithë nxënësit në mbarë vendin, për të çelur siparin e vitit të ri shkollor, e që do të vijojë të këndohet çdo të hënë në të gjitha shkollat tona, ju uroj suksese e vit të mbarë!” shkruan ministrja e shkarkuar e Arsimit Evis Kushi.

Edhe këtë vit shkollor nuk kanë shpëtuar nga mësimi me dy turne. Në Durrës procesi i rindërtimit të shkollave nuk ka përfunduar ende, çka ka bërë që Zyra Rajonale Arsimore të marrë masat për të përshtatur mësimdhënien me turne.

Policia e Shtetit njoftoi se, për ditën e parë të shkollës në Tiranë, do të angazhohen në terren 300 efektivë të Policisë Bashkiake, si dhe 200 efektivë të Policisë Rrugore për të ndihmuar në menaxhimin e trafikut dhe sigurinë e nxënësve në shkolla gjatë procesit mësimor.

Plani i masave që përfshin detyrat e përgjithshme të shërbimeve të Policisë Bashkiake dhe Policia Rrugore u prezantua sot në prani të drejtuesve të dy institucioneve.