Një avion ushtarak ukrainas sulmon për herë të parë një objektiv brenda Rusisë

Një aeroplan luftarak ukrainas ka gjuajtur për herë të parë me armë një objektiv brenda Rusisë, ka thënë një burim ushtarak ukrainas për Sky News.

Burimi tha se një “nyje komanduese ruse” u godit të dielën në zonën e Belgorodit, në Rusinë perëndimore, afër kufirit me Ukrainën verilindore.

Nuk ishte e qartë se çfarë lloj municioni u përdor në sulm, duke përfshirë nëse kishte qenë apo jo një armë perëndimore.
Shtetet e Bashkuara dhe Franca kohët e fundit thanë se forcat e armatosura ukrainase u lejuan të përdorin armët e tyre për të goditur objektivat ushtarake brenda Rusisë – nga ku forcat ruse po nisin sulmet kundër Ukrainës.

Sipas udhëzimeve të reja të miratuara nga Presidenti Joe Biden, municionet amerikane mund të përdoren në tokën ruse për të ndihmuar në mbrojtjen e qytetit të Kharkiv në Ukrainën verilindore.