Njëri i priste në makinë, tre të tjerë kryen vrasjen, si u ekzekutua Gentjan Bejtja, autorët e gjetën derën e hapur

Presidenti Joe Biden shprehu mbështetjen për kryedemokratin Chuck Schumer, pasi ai mbajti një fjalim duke kritikuar kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

Schumer, udhëheqësi i shumicës në Senat tha të enjten se Izraeli duhet të mbajë zgjedhje për të zëvendësuar Benjamin Netanyahun.

Pa e miratuar shprehimisht thirrjen zgjedhore, Biden të premten lavdëroi Schumer për “një fjalim të mirë”.

“Mendoj se ai shprehu një shqetësim serioz të përbashkët jo vetëm nga ai, por nga shumë amerikanë”, tha Biden.

Vërejtjet e presidentit, të bëra gjatë një takimi në Zyrën Ovale me kryeministrin e Irlandës, mund të zgjerojnë një përçarje në rritje midis Izraelit dhe aleatit të tyre më të ngushtë.

Udhëheqësit e Uashingtonit nga të dyja palët, duke përfshirë presidentin Biden, kryesisht ishin përmbajtur nga kritikat sesi Netanyahu e ka trajtuar konfliktin në Gaza, i cili filloi kur persona të armatosur të Hamasit sulmuan në jug të Izraelit më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë peng më shumë se 250 të tjerë.

Por presidenti është bërë gjithnjë e më kritik ndaj Netanyahut dhe trajtimit të krizës nga qeveria e tij. Muajin e kaluar, Biden bëri kritikën e tij më të mprehtë deri më tani, duke e quajtur përgjigjen ushtarake të Izraelit në Gaza “mbi krye”. Zëvendëspresidentja Kamala Harris më pas bëri thirrje për një “armëpushim të menjëhershëm” për të paktën gjashtë javë.

Komentet nga Schumer, zyrtari më i lartë hebre në qeverinë amerikane, shënuan një përshkallëzim të mëtejshëm të këtyre tensioneve.

Schumer, një mbështetës i gjatë i Izraelit, tha se lideri izraelit po lejonte “mbijetesa e tij politike të kishte përparësi mbi interesat më të mira të Izraelit”.

Izraeli, shtoi Schumer, rrezikoi të bëhej një “pari” ndërkombëtare nën Netanyahu.

Udhëheqësit izraelitë ishin të shpejtë për të qortuar senatorin, me partinë Likud të Netanyahut që tha se Izraeli nuk është një “republikë banane” dhe se politikat e kryeministrit “mbështeten nga një shumicë e madhe”.

“Pritet që senatori Schumer të respektojë qeverinë e zgjedhur të Izraelit dhe të mos e minojë atë,” tha partia.

Më shumë se 30,000 palestinezë – shumica prej tyre fëmijë dhe gra – janë vrarë tani në Gaza që nga 7 tetori, tha muajin e kaluar ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi.

Numri aktual i të vdekurve ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë pasi numërimi nuk përfshin ata që nuk kanë arritur në spitale, mes tyre mijëra njerëz ende të humbur nën rrënojat e ndërtesave të goditura nga sulmet ajrore izraelite.

Lufta Izrael-Gaza dhe kriza e përshkallëzuar humanitare pritet të jenë të mëdha gjatë zgjedhjeve presidenciale në SHBA në nëntor, ku votuesit janë të ndarë në qasjen e Izraelit ndaj konfliktit. Sipas një sondazhi të dhjetorit nga Pew Research Center, 27% e amerikanëve në përgjithësi dhe 42% e demokratëve thonë se Izraeli “po shkon shumë larg”.