Pamje apokaliptike / Dubai, përmbytje në shkretëtirë. Lumenj me ujë në rrugë në të gjithë rajonin, 18 të vdekur në Oman

Qendrat kryesore tregtare “Dubai Mall” dhe “Mall of the Emirates” të dyja pësuan përmbytje dhe uji ishte deri në kyçin e këmbës në të paktën një stacion metroje

Shiu i rrëmbyeshëm ka përmbytur rrugët, shtëpitë dhe qendrat tregtare në Dubai dhe ka ndërprerë funksionimin në aeroportin ndërkombëtar, ndërsa moti i keq ka goditur tani rajonin e Gjirit, pasi ka shkaktuar të paktën 18 të vdekur në Oman.

Aeroporti Dxb, qendra ajrore më e ngarkuar në botë për pasagjerët ndërkombëtarë, në një postim në imazhet e postuara në X tregojnë lumenj me ujë në pistat e aeroportit.

Aeroportit iu desh të devijonte dhjetëra fluturime dje për shkak të stuhisë. – “Ne po punojmë 24 orë në ditë për t’iu përgjigjur urgjencës,” – thotë stafi në bord.

Qendrat kryesore tregtare ‘Dubai Mall’ dhe ‘Mall of the Emirates’, të dyja pësuan përmbytje dhe uji ishte deri në gju, në të paktën një stacion të metrosë në Dubai.

Shkollat ​​janë mbyllur në të gjithë Emiratet e Bashkuara Arabe, një vend i shkretë. Shiu është një dukuri e pazakontë dhe pritet të qëndrojnë të mbyllura edhe nesër, kur priten stuhi të tjera dhe stuhi të mundshme breshëri.

Nëntë nxënës shkolle dhe tre të rritur vdiqën kur automjetet e tyre u përfshinë nga përmbytjet e shpejta, raportoi të dielën Agjencia e Lajmeve të Omanit.