Pamjet e para të tërmetit që zgjoi rajonin: Shishet lëkunden, gjithçka po dridhet

Përveç Malit të Zi, një seri tërmetesh u dëgjuan edhe në BeH këtë mëngjes. Tërmeti i parë, i cili u regjistrua në orën 04:06, ishte me magnitudë 5.3 ballë të shkallës Rihter, me epiqendër në kufirin e BeH-së dhe Malit të Zi, midis Nikshiqit dhe Gack.

Një video nga një pikë karburanti në Gacko dëshmon se sa është “luhatur”, shkruan ATV.

Siç mund ta shihni në të njëjtën faqe, rafti në të cilin ruheshin pijet, pra vera, lëkundet aq fort sa është një mrekulli që asnjë nga shishet nuk ra dhe nuk u thye. Tërmeti që goditi BiH dhe Malin e Zi mëngjesin e sotëm shkaktoi rrëshqitje dheu në kufirin Gacko-Nikshiq.

Sipas banorëve të zonës, nga fuqia e tërmetit, muret e disa shtëpive janë çarë.

Tërmeti ka shkaktuar rrëshqitje dheu në rajonin e Golijës, të cilat kanë bllokuar qarkullimin në këtë pjesë të rrugës.

Një tërmet i fortë ka goditur zonën e Hercegovinës mëngjesin e sotëm në orën 04:06.