Presidentja Osmani: Serbia akoma fle mbi varreza masive, refuzon t’i hapë arkivat me informacione për personat e zhdukur

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar me rastin e Ditës së të Pagjeturve. Osmani ka thënë se rreth 1600 persona vazhdojnë të jenë të zhdukur, shumë prej tyre fëmijë që iu morën nënave nga djepi.

Presidentja ka thënë se Serbia vazhdon të fle mbi varreza masive dhe refuzon t’i hapë arkivat ku gjenden informacionet për kosovarët e zhdukur.

Në fund Osmani thotë se e vërteta do të triumfojë.

“Rreth 1600 te zhdukur me dhunë akoma na mungojnë. Shumë prej tyre fëmijë që ua morën nënave nga djepi.Serbia akoma fle mbi varreza masive e refuzon t’i hapë arkivat ku gjinden informatat për më të dashurit tanë.Por e vërteta dhe drejtësia do të triumfojnë sërish!”, ka shkruar presidentja Osmani./Express/