Publikohen pamjet e reja se si Holanda u dëmtua nga VAR-i përballë Anglisë

Pamjet e reja janë shfaqur, duke sugjeruar më tej se sa me fat ishte Anglia që mori penalltinë e tyre të diskutueshme kundër Holandës.

Brenda zonës së Tulipanëve, topi godet dorën e Bukayo Sakas, por kjo nuk u kontrollua nga VAR.

Ishte një fitore 2-1 për Tre Luanët, por Gareth Southgate dhe lojtarët e tij duhej të mbështeteshin në një fat të mirë për të kaluar holandezët.

Pasi kishin mbetur prapa nga një super gol nga Xavi Simons, ata përfundimisht do të riktheheshin për të fituar ndeshjen 2-1 – me Ollie Watkins që shënoi golin vendimtar në minutën e 90-të.

Megjithatë, pika e kthesës në ndeshje erdhi me Anglinë duke u larguar 1-0. Saka u fut në zonën kundërshtare me qëllim përpara se gjuajtja e tij e devijuar të shkonte Harry Kane. Asi i Bayern Munichut goditi topin mbi traversë por u godit nga Denzel Dumfries.

Nuk dukej për ndërhyrje për penallti, por VAR-i ndërhyri dhe penalltia u dha. Ewan MacKenna shkoi në X për të ndarë një përsëritje të incidentit. Në klip, duket sikur topi godet Sakën në dorë përpara se të shkonte në drejtim të Kane.

“VAR-i jo vetëm që nuk ishte në pozitë sipas udhëzimeve për t’i thënë gjyqtarit të shikonte monitorin për penalltinë e Kane, ai gjithashtu neglizhoi të kthente dy sekonda prapa për të treguar Sakën duke luajtur me dorë. Unë me të vërtetë nuk mendoj se profesionistët që shikojnë TV mund të jenë kaq të paaftë”, deklaroi ai.

Me topin që goditi Sakën në dorë, sigurisht që do të ndalej aksioni për lojë me dorë. Siç ndodhi, gjyqtarët ishin aq të përqendruar në faullin e mundshëm ndaj Kane nga Dumfries, saqë ata në dukje neglizhuan të inspektonin plotësisht këtë fazë të veçantë të lojës.