Scholz frikë nga Putin? Kancelari gjerman nuk pranon t’i japë raketat “Taurus” Kievit

Kancerlari gjerman, Olaf Scholz vijon të këmbëngulë për të mos dërguar në Ukrainë raketat me rreze të gjatë veprimi, “Taurus”.

Sipas tij, një vendim i tillë do të përfshinte Gjermaninë në një konflikt të hapur me Rusinë. “Maturia nuk është diçka që mund të klasifikohet si dobësi, siç e bëjnë disa, por është diçka që qytetarët e këtij shteti kanë të drejtë ta kenë”, tha socialdemokrati gjatë debatit të zhvilluar të mërkurën në Dhomën e Ulët të Parlamentit gjerman në Bundestag.

Por ky qëndrim i tij u përball me kritika të ashpëra nga ana e opozitarëve konservatorë të cilët kërkojnë mbështetje për Kievin. Por Shcolz argumentoi se nëse këto raketa do të dërgoheshin drejt Ukrainës atëherë kjo gjë do të kërkonte dhe përfshirjen e trupave ushtarakë gjermanë të cilët do të ndihmojnë ata ukrainas për t’i përdorur.

Por kjo krahas politikanëve opozita shkaktoi reagim edhe në radhët e disa anëtarëve të koalcionit qeverisës trepartiakësh.

Gjatë debatit, kancalari nënvizoi se Gjermania nuk duhet të dorëzojë kontrollin e raketave Taurus, të cilat mund të godasin zona të ndryshme brenda territorit rus përfshirë edhe Moskën.

Gjermania është shteti i dytë, pas Shteteve të Bashkuara, që ka ofruar ndihmën më të madhe për Ukrainën e cila po përballet me agresionin rus prej shkurtit të vitit 2022.