Shqipëria e para në grupin E

Albania's players look at a gigantic Albania's flag as they listen to their national anthem ahead of the UEFA Euro 2024 group E qualification football match between Albania and Faroe Islands at Air Albania Stadium in Tirana on November 20, 2023. (Photo by Adnan BECI / AFP) (Photo by ADNAN BECI/AFP via Getty Images)

Shqipëria e ka përfunduar kampanjën kualifikuese për në “EURO 2024”.

Kombëtarja “Kuq e Zi”, përveç që është kualifikuar, është edhe kryesuese e grupit E.

Skuadra e Sylvinhos, ndeshjen e fundit e pati në “Air Albania” kundër Ishujve Faroe, duke barazuar pa gola, 0:0.

Shqipëria në vendin e parë arriti që t’i grumbullojë 15 pikë.

Ajo e la prapa Çekinë me po aq pikë, por me golaverazh më të dobët.

Nga grupi E, shkojnë Shqipëria dhe Çekia.