Sulmohet me armë lokali i shqiptarëve në Bruksel, dy të vr*rë e tre të plagosur

Dy persona u qëlluan për vdekje dhe dy të tjerë u plagosën rëndë të enjten në një zonë të njohur për trafik droge pranë stacionit të trenit Gare de Midi në Bruksel, tha policia.

Incidenti ndodhi midis orës 1:00 dhe 2:00 të mëngjesit pranë një kafeneje në lagjen Saint Gilles të kryeqytetit belg dhe i dyshuari ose të dyshuarit u larguan, tha një zëdhënës i policisë,

Mediat shkruajnë se lokali që është sulmuar me armë, është pronë e një shqiptar.

Në total janë plagosur tre persona.

Dy janë në gjendje të rëndë për jetën, ndërsa një i tretë është jashtë rrezikut, tha departamenti i policisë lokale.

Autoritetet e rajonit të Brukselit këtë vit identifikuan Saint Gilles si një pikë të nxehtë droge mes 14 të tjerëve në 19 rrethet e kryeqytetit.

Megjithatë, policia nuk ka parë deri më tani një lidhje midis të shtënave dhe tregtisë ilegale të drogës në qytet.

Vitet e fundit, Belgjika ka parë një rritje të dhunës së armatosur të lidhur me rivalitetet midis bandave të trafikut të drogës.

Atje ka pasur të shtëna në rrugë në Bruksel dhe në Antëerp, porti i të cilit është bërë pika kryesore e hyrjes në Evropë për kokainën e importuar ilegalisht nga Amerika Latine.