Temperaturat po rriten me shpejtësi në ishujt e Mesdheut – Greqia e Qiproja në alarm, termometri në 43°C

Ndërsa ne nuk kemi parë asgjë afër atyre niveleve në vendin tonë ende këtë verë, në pjesë të tjera të botës, temperaturat po rriten me shpejtësi.

Dhe Greqia dhe Qiproja, për shembull, aktualisht po përballen me “mot përvëlues”, ku temperaturat po shkojnë përtej 40°C, shkruajnë mediat e huaja.

Në Greqi, vapa ekstreme ka bërë që atraksionet turistike dhe shkollat të mbyllen pasi kanë arritur temperaturën 43°C.

Ndryshe, vitin e kaluar, temperaturat rekord panë zjarre vdekjeprurëse.

Në Qipro, qeveria lëshoi paralajmërime të verdha pasi temperaturat pritet të arrijnë gjithashtu 43°C, duke shqiptuar gjoba për këdo që ndez zjarr jashtë.

Ndërsa temperaturat si kjo janë të pazakonta për ishujt e Mesdheut, në pjesë të tjera të botës, dielli gjatë gjithë vitit është një “tipar i rregullt”.

Në një vend në veçanti, ka një qytet kaq të nxehtë sa zogjtë mund të shihen duke rënë të ngordhur nga qielli, madje ka edhe ajër të kondicionuar jashtë në rrugë.

Qyteti i Kuvajtit në Lindjen e Mesme konsiderohet qyteti më i nxehtë në tokë, ku merkuri arrin mbi 50°C.

Atje, është kaq rrëqethëse, sa vendasit e kanë përshkruar vapën si ‘të pabanueshme’ gjatë verës.

Atje, moti fillon të nxehet në maj, ku më pas vazhdon të rritet gjatë gjithë muajve të verës.

Vetë qyteti i Kuvajtit është një metropol betoni, dhe si i tillë, ruan nxehtësinë.

Qyteti, i cili njihet për rezervat e mëdha të naftës, sheh gjithashtu reshje të pakta shiu që i bëjnë gjërat edhe më keq.