Tensionet në Azi arrijnë kulmin, anija kineze përplaset me atë filipinase, SHBA dënon veprimet e Pekinit

Shtetet e Bashkuara të hënën dënuan veprimet e Kinës për një përplasje me Filipinet në Detin e diskutueshëm të Kinës Jugore, e fundit në një seri konfrontimesh gjithnjë e më të ashpra që kanë ngritur potencialin e një pike ndezjeje për konfliktin global në rrugët detare.

Një anije kineze dhe një anije furnizimi filipinase u përplasën pranë Second Thomas Shoal në ishujt e kontestuar Spratly në orët e para të të hënës, sipas deklaratave nga të dy vendet, të cilat fajësuan njëri-tjetrin për incidentin.

Kina pretendon “sovranitet të padiskutueshëm” mbi pothuajse të gjithë Detin e Kinës Jugore, dhe shumicën e ishujve, duke përfshirë shumë karakteristika që janë qindra milje nga Kina kontinentale. Qeveri të shumta, duke përfshirë Manilën, kanë gjithashtu pretendime.

Në një postim në X, ambasadorja e Uashingtonit në Manila, MaryKay Carlson tha se SHBA-ja dënoi “manovrat agresive dhe të rrezikshme” të Kinës, të cilat “shkaktuan lëndime trupore” dhe “dëmtuan anijet filipinase”.

As Filipinet dhe as Kina nuk raportuan lëndime apo dëme nga përplasja, e cila vjen vetëm disa javë pasi presidenti i Filipineve Ferdinand “Bongbong” Marcos Jr. paralajmëroi se vdekja e çdo qytetari filipinas nga duart e një vendi tjetër në Detin e Kinës Jugore do të ishte “shumë afër” një akti lufte.

Marcos ka kërkuar lidhje më të ngushta me SHBA-në, e cila ka theksuar në mënyrë të përsëritur “angazhimin e hekurt” të Uashingtonit për një traktat të mbrojtjes reciproke të vitit 1951 midis SHBA dhe Filipineve, i cili përcakton se të dyja palët do të ndihmonin në mbrojtjen e njëra-tjetrës nëse njëra do të sulmohej nga një palë e tretë.