Udhëheqësi i Hamasit është i rrethuar në një bunker – Ministri i Mbrojtjes i Izraelit

Udhëheqësi i Hamasit, Yahya Sinwar është i rrethuar në bunkerin e tij. Ai ndodhet në territorin e Rripit të Gazës.

Kështu deklaroi ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Galant. Ai gjithashtu konfirmoi se forcat e IDF janë me të vërtetë në qytetin e Gazës.

Sipas ministrit izraelit, lideri i Hamasit ndodhet aktualisht në një bunker në Rripin e Gazës. Gallant theksoi se Sinwar është i izoluar nga bota dhe nuk mban as kontakte me militantët.

Ai është i fshehur në bunkerin e tij dhe nuk ka asnjë në kontakt me bashkëpunëtorët e tij”, tha ministri izraelit i Mbrojtjes.

Ai tha gjithashtu se Rripi i Gazës është “baza më e madhe terroriste e krijuar nga njeriu”. Galant tha se për këtë arsye nuk do të ketë pauza humanitare për terroristët derisa HAMAS të kthejë të gjithë pengjet që ka rrëmbyer nga Izraeli.

Çfarë dihet për Sinvarin

Yahya Sinwar është lideri 61-vjeçar i grupit militant Hamas, i cili refuzon çdo ofertë për pajtim me Izraelin. Zuri postin në vitin 2017, duke zëvendësuar Ismail Hanian. Sinwar është zyrtari më i lartë i Hamasit në Gaza dhe sundimtari de facto i Gazës, si dhe anëtari i dytë më me ndikim i Hamasit pas Hanias. Bëhet e ditur se Sinwar kaloi 22 vite burg, duke vuajtur dënime për veprimtari subversive dhe vrasje.

Izraeli kërcënoi të eliminonte Sinwar

Militantët e Hamasit sulmuan Izraelin në mëngjesin e 7 tetorit , duke nisur një sulm masiv me raketa. Luftëtarët IDF filluan menjëherë të zmbrapsin terroristët dhe u kundërpërgjigjën.

Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari, tha më 9 tetor se lideri i militantëve të Hamasit do të eliminohet. Ai shtoi se udhëheqja ushtarake dhe politike e Hamasit dhe të gjitha asetet e tij janë nën sulm.

Yahya Sinwar është komandanti i sulmit të 7 tetorit dhe ai është “i vdekur”, tha Hagari.