Ushtria amerikane njofton dërgimin e dhjetëra aeroplanëve luftarakë në bazat japoneze

Ushtria amerikane do të dërgojë dhjetëra aeroplanë luftarakë në Japoni si pjesë e një përmirësimi prej 10 miliardë dollarësh të forcave të saj në vend, ka njoftuar Departamenti i Mbrojtjes së SHBA-së.

Në një njoftim për shtyp, Pentagoni tha se përpjekja do të kryhet “gjatë viteve të ardhshme” për “të forcuar aleancën SHBA-Japoni dhe për të forcuar paqen dhe stabilitetin në rajonin Indo-Paqësor.

Plani i modernizimit do të shohë 48 luftëtarë të gjeneratës së pestë F-35A të zëvendësojnë 36 F-16 në bazën ajrore Misawa në Japoninë veriore dhe 36 aeroplanë të rinj F-15EX të vendosen në bazën ajrore Kadena në ishullin jugor të Okinawa, duke zëvendësuar 48 më të vjetër.

Ndërkohë, në stacionin ajror të trupave detare Iwakuni, në jug të Hiroshimës në ishullin kryesor të Honshu, numri i aeroplanëve të vendosur F-35B do të modifikohet, tha Pentagoni, pa dhënë numra specifikë.

“Plani i Departamentit për të stacionuar aeroplanin taktik më të avancuar të Forcës së Përbashkët në Japoni tregon përkushtimin e hekurt të SHBA-së për mbrojtjen e Japonisë dhe vizionin e përbashkët të të dy vendeve për një rajon të lirë dhe të hapur Indo-Paqësor”, thekson Pentagoni.

Bëhet e ditur se aleanca e Japonisë me SHBA-në është bërë gjithnjë e më e rëndësishme në një rajon që po sheh Kinën, Rusinë dhe Korenë e Veriut si kërcënime.

Japonia ka mosmarrëveshje të ashpra territoriale në veri me Rusinë dhe me Kinën për ishujt në Detin e Kinës Lindore, shkruan CNN.

Gjithashtu shteti japonez “mban një sy” edhe në gjendjen që e rrethon Tajvanin, ishullin demokratik të vetëqeverisur që Partia Komuniste Kineze është zotuar ta vendosë nën kontrollin e Pekinit, me forcë nëse është e nevojshme.

Ndryshe, vendosjet e aeroplanëve amerikanë në Japoni i bashkangjiten përmirësimeve të tjera që Uashingtoni ka bërë në strukturën e saj të forcave në Japoni, ku SHBA-ja ka më shumë se 50 mijë trupa.

Okinawa strehon më shumë se 25 mijë personel ushtarak amerikan dhe më shumë se dy duzina instalime ushtarake.

Rreth 70 për qind e bazave ushtarake amerikane në Japoni janë në Okinawa.

SHBA-ja dhe Japonia njoftuan vitin e kaluar se një njësi e re e marinës me inteligjencë të avancuar, aftësi vëzhgimi dhe aftësi për të gjuajtur raketa kundër anijeve, do të vendoset në Japoni.