Vdes polici gjerman i cili ishte plagosur në sulmin me thikë nga një afgan në Manheim

Një oficer i policisë gjermane vdiq nga plagët e tij pasi u godit me thikë disa herë ndërsa përpiqej të largonte dikë nga një sulm me thikë në Mannheim të premten, thanë policia dhe prokurorët në një deklaratë të përbashkët të dielën vonë.

Oficeri 29-vjeçar kishte qenë në spital në gjendje kome pas sulmit .

“Ai iu nënshtrua një operacioni urgjent menjëherë pas krimit dhe u fut në gjendje kome artificiale, por iu nënshtrua plagëve të rënda pasdite vonë të dielën e 2 qershorit”, thuhet në deklaratën e përbashkët. “Ne vajtojmë për oficerin e policisë që dha jetën për sigurinë tonë”.

Çfarë dimë për të dyshuarin?

Një 25-vjeçar u filmua duke goditur me thikë oficerin e policisë dhe pesë anëtarë të një grupi anti-islamik që e quan veten PAX Europa në një kabinë në qendër të qytetit. Një nga të plagosurit ishte një anëtar i bordit këshillues të grupit, Michael Stürzenberger.

Hetuesit më herët thanë se i dyshuari ishte një shtetas afgan, i cili kishte banuar në Gjermani për rreth një dekadë. Ai nuk kishte precedentë penalë dhe nuk kishte rënë në vëmendjen e forcave të rendit në të kaluarën, thanë ata.

I dyshuari u qëllua përfundimisht nga policia. Që nga mbrëmja e së shtunës, ai ishte gjallë, në spital dhe në gjendje jo të mirë për t’u marrë në pyetje, sipas hetuesve. Si rezultat, thanë ata, motivet e tij dhe arsyeja e sulmit të tij kërkonin hetime të mëtejshme.