“Vendi ka vetëm një kryeministër”: Netanyahu ‘bisedë të ashpër’ me Benny Gantz, pasi ky i fundit shkoi në Uashington

Kryeministri Benjamin Netanyahu thuhet se ka qortuar një ministër të lartë të kabinetit që shkoi në Uashington të dielën për bisedime me zyrtarët amerikanë, sipas një zyrtari izraelit, duke sinjalizuar zgjerimin e çarjeve brenda udhëheqjes së vendit gati pesë muaj pas luftës së tij me Hamasin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, udhëtimi i Benny Gantz, një rival politik centrist i cili iu bashkua kabinetit të Netanyahut të kohës së luftës pas sulmit të Hamasit më 7 tetor, vjen ndërsa fërkimi midis SHBA-së dhe Netanyahut po rritet mbi mënyrën se si të lehtësohen vuajtjet e palestinezëve në Gaza dhe “planit të pasluftës”.

Një zyrtar nga partia e ekstremit të djathtë Likud të Netanyahut tha se udhëtimi i Gantz ishte planifikuar pa autorizim nga lideri izraelit.

Madje, zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se Netanyahu kishte një “bisedë të ashpër” me Gantz dhe i tha atij se vendi ka “vetëm një kryeministër”.

Gantz është planifikuar të takohet të hënën me zëvendëspresidenten e SHBA-së, Kamala Harris dhe këshilltarin e sigurisë kombëtare Jake Sullivan dhe të martën me Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken, sipas Partisë së tij të Unitetit Kombëtar.

Një zyrtar i dytë izraelit duke folur në kushte anonimiteti tha se vizita e Gantz-it synon të forcojë lidhjet me SHBA-në, të forcojë mbështetjen për luftën e Izraelit dhe të nxisë lirimin e pengjeve izraelite.

Ndërkohë në Egjipt, bisedimet ishin duke u zhvilluar për të ndërmjetësuar një armëpushim përpara fillimit të muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit javën e ardhshme.

Izraeli nuk dërgoi një delegacion sepse po pret përgjigje nga Hamasi për dy pyetje, sipas një zyrtari të tretë të qeverisë izraelite, i cili foli në kushte anonimiteti.

Mediat izraelite raportuan se qeveria po pret të mësojë se cilët pengje janë gjallë dhe sa të burgosur palestinezë kërkon Hamasi në këmbim të secilit.

Ndryshe, të shtunën, SHBA dërgoi ndihma në Gaza.

Më shumë se 30,000 palestinezë janë vrarë që nga fillimi i luftës, rreth dy të tretat e tyre gra dhe fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës, e cila nuk bën dallim midis civilëve dhe luftëtarëve.

Rreth 80% e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh kanë ikur nga shtëpitë e tyre dhe agjencitë e OKB-së thonë se qindra mijëra janë në prag të urisë.