VIDEO/ Ndodh e pabesueshmja në MotoGP, piloti godet gjatë garës kolegun! Dënohet me gjashtë pozicione dhe 10 mijë euro gjobë

Një mosmarrëveshje midis Aleix Espargaró dhe Franco Morbidelli në seancën e dytë të stërvitjes së lirë në Çmimin e Madh të Katarit në MotoGP këtë mëngjes, bëri që organizatorët të ndëshkonin pilotin spanjoll të Aprilia (Espargaró) me humbjen e gjashtë pozicioneve në renditjen finale të provave.

Të dy debatuan në pistë dhe në një moment Espargaró sulmoi italianin me një shuplakë në kokore, një qëndrim që paneli i stjuardëve nuk e vlerësoi. Ndaj, pas kualifikimit, MotoGP njoftoi se Espargaró do të sanksionohet me humbjen e gjashtë vendeve në nisjen për garën e nesërme, si dhe me pagesën e një gjobe prej 10 mijë eurosh, sipas nenit të rregullores.

Espargaró, i cili ishte renditur i 10-ti në kualifikime, do të startojë nga vendi i 16-të, përpara Miguel Oliveira.